e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Kolorowe jarmarki…


Potrawy regionalne, a przede wszystkim babka ziemniaczana i kiszka to produkty, które królowały podczas Kresowego Jarmarku Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych w centrum Moniek.

Stoiska z regionalną kuchnią i rękodziełem artystycznym odwiedziło podczas niedzielnej imprezy kilka tysięcy osób. Po raz pierwszy festyn odbył się nie w amfiteatrze leśnym, ale w samym centrum miasta, a Aleja Niepodległości została zamieniona w deptak.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs o "Złotą bulwę", składający się z czterech kategorii. I tak, w kategorii "potrawa regionalna" najlepsza okazała się babka ziemniaczana z mięsem mielonym Lidii Andraka, za najlepszy produkt tradycyjny (rzeźba, obraz, wiklina itp.) dyplom i nagrody otrzymał Jan Kościuch, najsmaczniejszą "potrawę z ziemniaka" upichciła Halina Pezowicz, a "najładniejszym stoiskiem" uznano stoisko Jadwigi Dębowskiej z Raju Bobra.

W I-ch Ogólnopolskich Mistrzostwach w jedzeniu babki na czas pierwsze miejsce zajął Bartosz Ławieniec, natomiast wśród kobiet najszybszą okazała się Martyna Snopko - oboje z Moniek.

Jury przewodniczył Karol Okrasa, autor popularnych programów kulinarnych i były szef kuchni hotelu Bristol. Doskonale przyrządził potrawę z poledwiczek, które nastepnie kosztowali mieszkańcy Moniek. Doskonale spisywał się jako prowadzący i "wciągał" do zabawy publiczność. XV Święto Ziemniaka zakończył koncert niezapomnianych przebojów Janusza Laskowskiego, który zrezygnował z imprezy w drugiej części kraju na rzecz naszego jarmarku.

XV Święto Ziemniaka Kresowy Jarmark Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych jest jednym z elementów projektu "Smak tradycji" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W kolejnych miesiącach przewidziane są warsztaty i konsultacje dla osób zainteresowanych uzyskiwaniem dodatkowych dochodów z dzielności pozarolniczej.

Organizatorem jarmarku jest Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego oraz Starostwo Powiatowe w Mońkach. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno oraz Starosta Moniecki Zbigniew Męczkowski. Imprezę poprowadził Piotr Owdziej.

Relację telewizyjną i opinie mieszkańców Moniek o imprezie będzie można zobaczyć w najbliższym wydaniu e-Monki TV.

Święto Ziemniaka
Święto Ziemniaka
Święto Ziemniaka
Święto Ziemniaka


   od początku

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!