Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024

Konkretny kształt primaaprilisowego miasta
(korespondencja własna z białostocczyzny)

Artykuł, który ukazał się w 1964 roku w Gazecie Białostockiej.


Co można nazwać największym osiągnięciem powiatu? Z pytaniem tym zwróciliśmy się do kilku przedstawicieli powiatu monieckiego. Oto jakie odpowiedzi uzyskaliśmy:


Mikołaj Jakoniuk: I Sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR

Rolnictwo. Zmiana struktury zasiewów, uporządkowanie klasyfikacji gleboznawczej, mechanizacja prac, unowocześnienie metod gospodarowania. Wszystko to wpłynęło wzrost zamożności wsi. Rolnicy Monieccy kontraktują dziś ziemniaki, buraki, tytoń, mak, len, konopie, ogórki. Na przykład w ubiegłym roku skupiono w powiecie i wysłano m.in. na eksport 40 tys. ton sadzeniaków, za które rolnicy otrzymali 40 mln złotych. Kółka rolnicze mają ponad 100 ciągników i prawie setkę agregatów omłotowych, a przecież nie tak dawno chłopi nie chcieli nawet wpuszczać traktorów na pola. Często wspominam następujący fakt. W 1960 r. na uroczystości dożynek i oddania do użytku szkoły w Bajkach Starych przedefilował przed zebranymi pierwszy traktor kółka rolniczego. Dziś na podobnych uroczystościach nie spotyka się już traktorów, bo nie stanowią one nowości, przyzwyczajono się do nich, a w wielu wsiach znajduje się ich po kilka.


Czesław Gartych: Przewodniczący Prezydium PRN.

Drogi. W okresie 10-lecia wybudowaliśmy ponad 100 km dróg o nawierzchni twardej i 27 km na podkładzie kamiennym. Wiele tras powstało dzięki pomocy społeczeństwa w stosunkowo krótkim czasie. Np. drogę do Jaświł zamierzono oddać do użytku dopiero w 1975 roku. Gremialny udział ludności w robotach drogowych sprawił, że na trasie tej kursują już od dawca autobusy PKS. W okresie 10-lecia połączyliśmy dobrymi drogami siedzibę powiatu - Mońki ze wszystkimi gromadami (poza gromadą Wiszowate), a obecnie wytyczamy drogi między wsiami. Na ponad 30 liniach kursują autobusy PKS. To duże osiągnięcie jeśli zważy się, że przed 1954 r. przez teren obecnego powiatu przebiegała tylko jedna linia komunikacji samochodowej, łącząca Jasionówkę i Knyszyn z Białymstokiem.

Bolesław Czuma. Kierownik Szko3y Podstawowej nr 2.

Szkolnictwo. Rozwój szkolnictwa przebiega w powiecie monieckim niezwykle szybko. Przed wojną było na tym terenie 46 szkół, w tym ledwie 11 o programie 7-klasowym. Obecnie mamy 71 szkół, z tego 3 licea ogólnokształcące - w Knyszynie, Goniądzu i najmłodsze, ale za to najładniejsze - w Monkach. Oświatą zainteresowanych jest coraz więcej mieszkańców powiatu. Świadczą o tym przepełnione szkoły, świadczy i to, że 156 mieszkańców powiatu studiuje na wyższych uczelniach. Jako instruktor Ośrodka Metodycznego obserwuję pilnie rozwój oświaty. Cieszy mnie każdy nowy budynek szkoły, a budynków tych jest coraz więcej.

Bronisława Szafranko, od 10 lat pracownica Wydziału Organizacyjno-Prawnego Prezydium PRN.

Kwalifikacje. Sprawne i prawidłowe działanie poszczególnych wydziałów powiatowej rady zależy w dużej mierze od kwalifikacji i przygotowania pracowników. Zrozumieliśmy to już dawno i staramy się wcielać w czyn. Do 1958 r. tylko jeden pracownik powiatowej rady miał wyższe wykształcenie, a większość - podstawowe. Obecnie pozostało tylko 10 proc. pracowników po szkole podstawowej, reszta ukończyła szkoły średnie i wyższe.

Włodzimierz Zmarzlik, zastępca kierownika Wydziału Oświaty Prezydium PRN do spraw kultury.

Kultura. Wzrost zamożności społeczeństwa, przybliżenie dzięki drogom i komunikacji odległych wsi do większych ośrodków, ułatwienie dostępu do osiedli wiejskich wszystkiemu co nowe, rozwój oświaty, higieny - sprawiło, że wzrosła kultura społeczeństwa. Nie wystarczają już dziś zabawy przy obficie zaopatrzonym bufecie, stanowiące 10 lat temu niemal jedyną rozrywkę. Wieś zdobyła telewizja. Przed aparatami zakupionymi w wielu wypadkach za społeczne fundusze, gromadzą się starzy i młodzi. Mieszkańcy wsi chcą odpoczywać po pracy w ładnych, wygodnych i estetycznych lokalach, dlatego taką wagę przywiązują do budowy w czynie społecznym świetlic, domów kultury, remiz strażackich. Dlatego też tak dużym zainteresowaniem cieszą się w monieckich wsiach zakładanych przez "Ruch" kluby prasy i książki. Dotychczas istnieje ich w powiecie 16. We wrześniu ma przybyć dalszych 20. Pięć znajduje pomieszczenie w nowowybudowanych świetlicach, reszta natomiast - w mieszkaniach prywatnych, wynajętych przez gromadzkie rady od gospodarzy. W Zajkach np. gromadzka rada przeznaczyła na klub aż cały wynajęty budynek.

Arnold Pełszyński kierownik Wydziału Komunikacji Drogowej Prezydium PRN, jedyny rodowity mieszkaniec Moniek wśród kadry kierowniczej powiatowej rady.

Motoryzacja związana jak najściślej z budową dróg i poprawa komunikacji w powiecie. Skoro można już wszędzie dojechać, mieszkańcy powiatu starają się o zakup środków komunikacji. W 1954 roku w powiecie było zarejestrowanych 80 pojazdów mechanicznych, obecnie - 3.800. Prywatnych motocykli jest w tej liczbie 3.320, a 80 pojazdów to prywatne samochody. Około 70 proc. ich znajduje się na wsi.

zamknij