Preloader Image
e-Monki

Z życia partii - Uwagi o szkoleniu

Artykuł, który ukazał się 9. sierpnia 1963 roku w Gazecie Białostockiej.


Komitet powiatowy partii w Mońkach omawiał na swym kolejnym plenarnym posiedzeniu niektóre problemy pracy propagandowej. Wiele uwagi poświęcono szkoleniu partyjnemu.

Słusznie wydanej zwrócenie uwagi na pracę propagandową właśnie teraz, gdy wśród działaczy powiatowych i gromadzkich rodzą się nowe koncepcje organizacji roku szkolenia ideologicznego 1963/64.

Mottem do omawiania tych spraw na monieckim plenum stał się fragment referatu tow. Gomułki, wygłoszony na XIII Plenum KC PZPR: "Socjalistyczna świadomość narodu nie rodzi się automatycznie, nie powstaje sama przez się jako produkt nowych warunków społecznych. Tworzy ją i upowszechnia żywa, codzienna działalność ideologiczna, polityczna i wychowawcza partii, władzy ludowej, rodzi się ona w pracy setek tysięcy, milionów ludzi o realizację socjalistycznej perspektywy rozwojowej kraju, rodzi się w nieustannej walce nowego ze starym, tak w systemie stosunków społecznych, jak i w życiu duchowym narodu.."

Podkreślono na monieckim plenum, ze kierunku rozwoju gospodarczego powiatu, a zwłaszcza zmiany wprowadzanie na wsi stały się zjawiskiem trwałym. Można tak powiedzieć o kółka rolniczych, mechanizacji prac polowych, nawożeniu, ochronie roślin itp. Wszystkie posunięcia zmierzające do rozwoju rolnictwa i gospodarki powiatu, są przez rolników podchwytywane i popierane. Dobitnym tego przykładem są czyny społeczne w różnych dziedzinach. Udział w czynach społecznych świadczy o tym, ze ludzie czyją się współodpowiedzialni za budowę lepszego jutra, że zerwali z tradycją biernego wyczekiwania i przyglądania się. Ofiarność społeczeństwa monieckiego przejawia się w czynnym popieraniu budowy szkół, w budowie dróg, świetlic, remiz strażackich itp.

Inicjatorami społecznej pracy są członkowie naszej partii ZSL i organizacji młodzieżowych, a często czasem ludzie bezpartyjni. Właśnie umiejętna praca propagandowa partii powinna pogłębiać te procesy zachodzące w społeczeństwie powiatu monieckiego. Oczywiście, najbardziej masową formą wychowania członków partii i bezpartyjnych jest szkolenie ideologiczne. W ub roku szkolnym doprowadziło zajęcia do końca 40 kursów. Szkolenie ukończyło ogółem 578 słuchaczy, w tym 480 członków partii, 25 członków ZSL, 30 członków ZMW i 43 osoby bezpartyjne. Ogółem zorganizowanych było 9 różnych form szkolenia ideologicznego, w tym podstawy wiedzy społeczno-politycznej przerabiało na swych zajęciach 11 kursów, tradycje ruchu robotniczego w Polsce - 9 wybrane zagadnienia międzynarodowe - 6 i rozmowy o społeczeństwie - 5 kursów.

Kontrola przebiegu szkolenia wykazała, że na ogół wykładowcy byli dobrze przygotowani do zajęć. W trakcie szkolenia wykorzystywano pomoce naukowe takie jak mapy, rzutniki, czasopisma, tablice poglądowe. Na niektórych kursach wykorzystywano nawet filmy.

Spośród wielu dobrze pracujących kursów należy tu wymienić kursy w Downarach, Kuleszach, Rybakach, Rudzie, Goniądz, Trzciannem i Mejłach. Wykładowcy tych kursów najlepiej potrafili zorganizować pracę w zespole i przekazać zawarte w programach wiadomości. Słowa uznania należą się towarzyszom: Kazimierzowi Zakowiczowi, Bronisławowi Bartulewiczowi, Bogusławowi Poleckiemu, Aleksandrowi Porockiemu.

Ale 10 kuksów nie ukończyło zajęć. Zawiniła tu przede wszystkim zła organizacja szkolenia i niedostateczną dbałość wykładowców o poziom szkolenia. Obok szkolenia ideologicznego, koło prelegentów przez KP prowadziło również działalność odczytową w organizacjach partyjnych. Działalność ta była i jest niewystarczająca. Na przykład niektórzy lektorzy KP mając mając do dyspozycji luźne terminy odczytów, uchylali się od uchylania zadań.

Sporo miejsca poświęcono też na plenum roli prasy jako czynnika oddziaływania politycznego. Od kilku lat obserwuje się w pow. monieckim pewną stabilizację ilości czytelników prasy. Wskaźnik nasycenia, tj. ilość egzemplarzy na 100 mieszkańców nie jest jednakowy dla poszczególnych urzędów pocztowych. Wynosi on w bieżącym roku np. w Mońkach 19 egz. Bobrówce - 23. Dolistowie - 16, Downarach - 25. Goniądzu - 32, Trzciannem - 20 i Dziękoniu - 15. Ilość egzemplarzy prasy na jednego doręczyciela waha się pd 141 egz., w Dziękoniu do 302 w Downarach. Różnica jest więc duża. Potrzebna tu jest troska organizacji partyjnych o dalszym rozwoju czytelnictwa prasy.

W dyskusji, w której zabierali głos tow. tow. Czesław Kobrzyniecki, Franciszek Kołodziejczak, Edward Siemiankowicz, Leopold Dudaryk, Stanisław Jankowski, Cyprian Hryniewicki, Stanisław Minkiewicz i inni mówiono m.in. o potrzebie właściwego doboru wykładowców szkolenia partyjnego. Należy uwzględnić nie tylko wiedzę, ale również brać pod uwagę właściwą postawę, osobiste zainteresowanie kandydata na wykładowcę. Cechy te mają duże znaczenie w trakcie szkolenia członków partii i kandydatów.

Podkreślono konieczność koordynacji z innymi organizacjami społecznymi, siatki kursów szkoleniowych, co pozwoli na lepsze wykorzystanie kadry wykładowczej. Obecne warunki lokalowe KP pozwalają na organizację klubu dyskusyjnego. Klub dyskusyjny dla aktywu powiatowego w Mońkach jest niezbędny. Ciekawe prelekcje, odczyty, czy spotkania z działaczami partyjnymi byłyby dużą pomocą aktywistom, udającym się z kolei na zebrania podstawowych organizacji partyjnych, lub prowadzących szkolenie ideologiczne.

W.ZMARZLIK