Preloader Image
e-Monki

Nowa księgarnia radością Moniek

Artykuł, który ukazał się 27 stycznia 1967 roku w Gazecie Białostockiej.


W Mońkach przykazany został ostatnio do użytku nowy pawilon księgarski. Placówka na wskroś nowocześnie urządzona i wyposażona z centralnym ogrzewaniem włącznie. Księgarnia mieściła się dotychczas w ciasnym i zimnym pomieszczeniu. Miała więc ograniczone możliwości rozwoju. Pomimo tego oddziaływanie i obrony "Domu Książki" rosły z roku na rok. Mówi o tym kierowniczka księgarni - Celina Zmarzlik.

-Księgarnia w Mońkach zwiększała swój zakres usług w miarę rozwoju miasta i całego powiatu, kształtowania się środowisk administracyjnych i inteligenckich. Gdy np. w r. 1958, obroty roczne placówki wynosiły kilkadziesiąt tys. zł, to obecnie przekraczają milion zł. Przy czym dawniej na wysokość obrotów wpływały artykuły papiernicze, dzisiaj natomiast dominują wydawnictwa.

Księgarnia prowadzi kilka form sprzedaży wydawnictw: za gotówkę, na przelewy i na raty. Prowadzi się także sprzedaż subskrypcyjną. Mamy blisko 40 stałych subskrybentów Wielkiej Encyklopedii Powszechnej. Atlas Świata i Geografii Powszechnej. Przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na subskrypcję 3-tomowej Encyklopedii Wojskowej i 11-tomowego Słownika Języka Polskiego. Rozprowadzamy również wydawnictwa za pomocą sprzedaży kolportażowej.

Księgarnia utrzymuje kontakt z 10 kolporterami. Najaktywniejszy jest ob. Stefan Sienkiewicz. Ponadto księgarnia "Dom Książki" odwiedzamy gospodynie wiejskie i rolnicy. Znajdą tu dla siebie wiele bardzo interesujących wydawnictw.

Tekst i zdjęcia ZM