Preloader Image
e-Monki

Mońki na drugim miejscu "Odwróciły się" cyfry: z 27 na 72

Artykuł, który ukazał się 8 listopada 1962 roku w Gazecie Białostockiej.


Można powiedzieć, że monieckie kółka rolnicze przypuściły szturm na mechanizację. Bieżący rok jet tego najlepszym dowodem: zaczynał się ze stanem 27 zestawów traktorowych, już obecnie jest ich 72, a przecież mamy jeszcze mamy dwa miesiące do końca roku!

Ciekawym objawem jest prężność nowo powstających kółek rolniczych. Ledwo się zorganizują i podpiszą statut, a już chcą kupować maszyny. Władze powiatowe idą na rękę przedsiębiorczym rolnikom. I słusznie - niech młode kółka startują, efektywnie, niech z miejsca zabierają się do unowocześniania produkcji, Tak więc w Zabielach, Chojnowie, Grądach i innych wsiach, gdzie kółka niedawno powstały i już kupują maszyny, postęp wkroczy na pola szybciej, niż w niejednej wiosce ze starym i niezbyt aktywnym kółkiem.

W kilku monieckich wsiach rolnicy mają już po trzy zestawy wspólnych maszyn, a kółko w Dolistowie Starym kupuje piąty traktor.

Dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest łączenie kwot z Funduszu Rozwoju Rolnictwa przypadającym mniejszym sąsiadującym ze sobą wsiom oraz kupowanie wspólnych maszyn dla rolników. Tak na przykład urządziły się kółka w Wojtówcach i Kalinówce i dzięki temu, starają się dziś o kupno trzeciego kompletu traktorowego.

Powiat moniecki zajmuje obecnie drugie miejsce (po ełckim) w skali województwa pod względem mechanizacji rolnictwa. Jest to największy "skok" w tej dziedzinie. (m)