Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej


Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" edycja 2022

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego została realizatorem Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej"- edycja 2022. Program ten ma zapewnić wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osobom niepełnosprawnym. Program ma na celu zwiększenie dostępności usług asystencji, oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Program prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w całości finansowany jest ze środków Funduszu Solidarościowego.

Termin realizacji usług asystenckich: 01 kwietnia 2022r. do 31 grudnia 2022 r. Wartość otrzymanego dofinansowania to kwota: 2.324.193,20 złotych.

W związku z powyższym od 21 marca 2022 r. ogłaszamy nabór uczestników Programu. Uczestnikami mogą zostać:
1. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
• o znacznym stopniu niepełnosprawności;
• umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
• traktowane na równi do wymienionych wyżej zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych;
2. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenie, rehabilitacji i edukacji.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć:
1. osoby posiadając kwalifikację lub doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi (w tym: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy, opiekunowie medyczni, opiekunowie osób starszych)
2. osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne doświadczenie w udzielaniu pomocy osobom niepełnosprawnym, w tym również w formie wolontariatu,
3. osoby wskazane przez osobę niepełnosprawną, bądź opiekuna, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej. Za członków rodziny uznaje się: rodziców, dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma, inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem programu.
4. W przypadku dzieci do 16 r.ż. od asystentów wymagane jest:
• Zaświadczenie o niekaralności
• pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym,
• pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego.

Usługi asystenta można świadczyć 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, poza godzinami gdy świadczona jest inna usługa opiekuńcza, bądź specjalistyczna. Rodzaj usług i ich zakres godzinowy jest uzależniony od osobistej sytuacji osoby niepełnosprawnej z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

W ramach świadczonych usług asystencji możliwy jest częściowy zwrot kosztów:
1. paliwa – jeśli asystent posiada zarejestrowany na siebie/ lub jest współwłaścicielem pojazdu, a przy tym posiada pozwolenie na przewóz osób niepełnosprawnych;
2. biletów komunikacji publicznej;
3. biletów na wydarzenia kulturalne i rozrywkowe;
4. karnetów na basen.
Wysokość zwrotów jest zależna od stopnia niepełnosprawności podopiecznego.

Wnioski można pobrać ze stron internetowej Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego. Komplet dokumentów można złożyć osobiście, lub przy wsparciu osób trzecich w siedzibie Fundacji przy ulicy Słowackiego 5a (budynek Starostwa, zejście do piwnicy) w godzinach 8-14 od poniedziałku do piątku. W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numerem telefonu 502 40 11 40.

Prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji do programu – link: Regulamin rekrutacyjny
Dokumenty do pobrania:
• osoba niepełnosprawna – Karta zgłoszenia osoby niepełnosprawnej, Oświadczenie osoby niepełnosprawnej
• kandydat na Asystenta – Karta_zgłoszenia_Asystent, Oświadczenie dla asystentów dzieci, oświadczenie dla asystentów osób dorosłych


<<< wstecz