e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Uroczyste otwarcie pracowni


Mieszkańcy Moniek i całego powiatu przez kilkanaście lat wyczekiwali, aby w ich szpitalu znalazł się tomograf komputerowy. Teraz marzenia o własnym sprzęcie ziściły się i 13 stycznia uroczyście otwarto nową pracownię tomografii komputerowej. Będzie ona służyła nie tylko pacjentom szpitala, ale wszystkim, którzy mają skierowanie na badanie TK.

Szpital w Mońkach otrzymał tomograf jeszcze w ubiegłym roku. Sprzęt pochodzi z Agencji Rezerw Strategicznych i został przekazany na walkę z pandemią COVID-19. Jego wartość wynosi ponad 2,5 mln złotych. 29 grudnia 2021 wojewoda podlaski zarejestrował pracownię tomografii komputerowej, która po dopełnieniu wszelkich formalności mogła dziś (13 stycznia) zostać uroczyście otwarta.

- Dostęp do diagnostyki takiej jak rezonans i tomografia komputerowa jest niezwykle ważny - zaznaczył Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, który uczestniczył w uroczystości otwarcia pracowni. - Staramy się zwiększać możliwość wykonania tego typu badań, które są istotne nie tylko w okresie pandemii COVID-19. Dlatego wprowadziliśmy nielimitowany dostęp do badań i sukcesywnie staramy się doposażać szpitale, także te mniejsze, powiatowe.

Mieszkańcy Moniek i całego powiatu kilkanaście lat czekali, aby w ich szpitalu znalazł się tomograf. Do tej pory szpital wykupował usługi TK w innych szpitalach, a pacjenci musieli jeździć do sąsiednich miast. Pracownia tomografii znajduje się w piwnicy przy starej poradni chirurgicznej i spełnia wymagania dla osób niepełnosprawnych. Została ona przebudowana i zmodernizowana. Całkowity koszt prac budowalnych i dostosowawczych to ok. 1,4 mln złotych.

- Nasz szpital jest w przededniu wielkich zmian restrukturyzacyjnych - podkreślał Błażej Buńkowski, starosta moniecki. - Dwa lata temu wprowadziliśmy program naprawczy, próbujemy niwelować słabe strony i wychodzimy na prostą. Uruchomiliśmy np. poradnię ortopedyczną i przeprowadzamy zabiegi w tym zakresie, które cieszą się dużą popularnością. Chcemy być ważnym graczem na mapie woj. podlaskiego, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia. I ten tomograf na pewno nas przybliży do tego, abyśmy mogli zawalczyć o pacjenta i aby diagnostyka była tu coraz lepsza.

Moniecka pracownia tomografii komputerowej jest 23. tego typu miejscem w województwie podlaskim. Średni czas oczekiwania na badanie TK wynosi ok. 13 dni, a więc niespełna dwa tygodnie.

- W ciągu ubiegłego roku na terenie województwa podlaskiego wykonano przeszło 22,5 tys. badań tomografii komputerowej, za które NFZ zapłacił przeszło 16 mln złotych - mówił Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Świadczenia są nielimitowane, co oznacza, że Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ opłaca każde wykonane badanie.

Tekst i zdjęcia: Kurier Poranny

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!