e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Dni Moniek - dzień 2


Niedziela była drugim dniem obchodów Dni Moniek, a wydarzenia odbywały w różnych częściach miasta. Było sportowo, uroczyście i muzycznie.

Już o godz. 10 w hali sportowej Zespołu Szkół w Mońkach odbył się coroczny Turniej Szachowy im. Stanisława Rasia. Ponownie do Moniek, by walczyć o Puchar Burmistrza Moniek, stanęli szachiści z województwa podlaskie i warmińsko-mazurskiego.

15 sierpnia to również święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej, popularnie nazywane Matki Boskiej Zielnej. W kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiono uroczystą Mszę Świętą, by później udać się pod monieckie pomniki upamiętniające walkę o wolność i niepodległość.

Ostatnim punktem obchodów Dni Moniek była promocja i prezentacja książki „Ludzie Moniek”. Spotkanie w Mediatece rozpoczęło się nagrodzenia pomysłodawców i uczestników zbiórki pieniężnej „Pomoc dla Nikosia”. Zbiórka polegała na tym, że z góry została wpłacona gotówka i każdy kto przyszedł mógł pokonać dystanse jednego basenu wartego 1 zł. Łączenie pokonano dystans 50 km i zebrano około 2 tys. złotych. Puchar i dyplomy wręczał Dyrektor Pływalni Bogdan Sierba.

Następnie na godzinny koncert zaprosił kwartet smyczkowy „Primavera”, który koncertował już 500 razy, zarówno w kraju jak i za granicą. W ich wykonaniu usłyszeliśmy szlagiery przedwojenne, powojenny i z minionych lat.

Następnie autor książki Tadeusz Skutnik zaprezentował rys historyczny Moniek oraz przedstawił kilkadziesiąt osób opisanych w książce. Całość uroczystości zamykała wystawa zdjęć „Ludzie Moniek” - osób zasłużonych dla rozwoju naszego miasta. Wprawdzie książka została wydana na 55 rocznicę uzyskania praw miejskich, jednak pandemia odroczyła o rok jej promocję.

Na ręce Pani Dyrektor Mediateki Wiesławy Filipkowskiej została wręczona przez Jadwigę Zub książka "Saga Rodów Zmarzlików i Nachilnerów" autorstwa Włodzimierza Zmarzlika, który przebywa w szpitali w Łodzi i bardzo żałuje, że nie może być obecny.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!