Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Nasze domy mówią


13 września w Monieckim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Domy które mówią" i promocja książki "Domy, które mówią. Obrazy z życia dawnych Moniek".

Spotkanie otworzyła pomysłodawczyni projektu Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mońkach Wiesława Filipkowska, nie mogło też zabraknąć autora książki Przemysława Borowika oraz młodzieży z Gimnazjum w Mońkach oraz Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Mońkach wraz z nauczycielami historii.

Publikacja powstała w wyniku realizacji projektu "Domy które mówią" w ramach programu "Równać Szanse" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Bibliotekę Miejską w Mońkach.

Książka zawiera ponad sto stron, znaleźć w niej można unikalne, stare zdjęcia domów i postaci na tle dawnych budynków, karczm, sklepów, kina. Można przeczytać wspomnienia kilkunastu osób mieszkających w owych czasach, między innymi Marii Janion - profesor nauk humanistycznych, historyka literatury.

Jak pisze w książce Przemysław Borowik "Powstanie miasta Mońki bez wątpienia było procesem, a nie jednostkowym aktem prawnym z 1965 r., kiedy to miejscowości nadano prawa miejskie. Proces ten nie rozpoczął się w 1954 r., z chwilą uzyskania statusu miejscowości powiatowej. Nie rozpoczął się również w momencie powstania pierwszego bloku, czy wytyczenia ul. Manifestu Lipcowego (obecnie Al. Niepodległości)."

Dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli archiwalne zdjęcia i zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnych Mońkach. Jeżeli posiadacie państwo w swoich zbiorach zdjęcia z okresu rozkwitu Moniek, prosimy o dostarczenie ich do biblioteki, być może powstanie kolejna część „Domów które mówią”.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz