Preloader Image
<<< wstecz

Święto Ziemniaka


Po rocznej przerwie, 28 sierpnia w centrum Moniek odbyło się XXI Święto Ziemniaka – Jarmark Produktów Tradycyjnych i Lokalnych. Jarmark miał ponownie charakter wystawienniczy, kulturalny i edukacyjny.

Wzdłuż Alei Niepodległości swoje stoiska zaprezentowali artyści i twórcy ludowi, rękodzielnicy, wytwórcy tradycyjnej i ekologicznej żywności, właściciele kwater agroturystycznych oraz przedsiębiorcy branży turystycznej.

W Ogólnopolskich Mistrzostwach w jedzeniu babki na czas pierwsze miejsce zajął Piotr Łukaszuk z Białegostoku, natomiast wśród kobiet najszybszą okazała się Ewa Dzienis z Moniek.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na tradycyjną potrawę Powiatu Monieckiego. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście osób, którym nie są obce potrawy z ziemniaka. Tegoroczną najsmaczniejszą potrawę, pierogi ziemniaczane ze śmietaną, przygotowała Klaudia Pezowicz.

Dwukrotnie przed publicznością wystąpił szef kuchni Paweł Kraśnicki, który przygotował „chłodnik na dzień dobry”, „jabłka duszone w bitej śmietanie” oraz „babkę ziemniaczaną”.

Tegorocznymi gwiazdami Święta Ziemniaka był znany zespół disco polo B-QLL oraz Abba Cover, naśladujący bardzo popularny zespół w latach siedemdziesiątych. Oprócz lokalnych zespołów, dwukrotnie na scenie zobaczyliśmy koncert Ale Gramy z Wrocławia.

W trakcie XXI Święta Ziemniaka odbyły się turniej sportowe i honorowe oddawanie krwi. Głównym organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Mońkach, które pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Imprezę poprowadził Rafał Supiński.

Obejrzyj więcej zdjęć


<<< wstecz