Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Remont kolejnych dróg w powiecie


W Starostwie Powiatowym w Mońkach odbyła się dzisiaj konferencja prasowa z udziałem ministra Adama Andruszkiewicza – sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, Posła na Sejm RP, Błażeja Buńkowskiego - starosty monieckiego oraz Zbigniewa Karwowskiego – burmistrza Moniek. Celem spotkania było podsumowanie wsparcia dla Mieszkańców Powiatu Monieckiego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości udzielił kolejnego ważnego wsparcia dla Powiatu Monieckiego oraz Miasta i Gminy Mońki. Pan Starosta i Pan Burmistrz zwracali się z tą inicjatywą, aby dofinansować kluczowe dla Regionu zadania. Wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, dzięki czemu łączna kwota dofinansowania wyniosła prawie 7 milionów złotych. – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego.

W powiecie monieckim dzięki rządowemu dofinansowaniu możliwa będzie rozbudowa ciągu drogowego drogi powiatowej nr 2361B ul. Mickiewicza w Mońkach oraz drogi powiatowej nr 1404B na odcinku ul. Mickiewicza - m. Ciesze. Uzyskane przez powiat moniecki wsparcie to 5 460 000 zł na łączną kwotę inwestycji wynoszącą 9 100 000 zł.

- To część połączenia Mońki-Kalinówka Kościelna. Aktualnie jest to droga w fatalnym stanie. Bardzo serdecznie dziękuję Polskiemu Rządowi i Panu Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za możliwość tak efektywnego wydatkowania tych środków. Dziękuję w imieniu wszystkich Mieszkańców za to, że stał się Pan Minister przyjacielem naszego powiatu i naszych gmin. Posiadanie takiego partnera w Rządzie jest bardzo ważne i skuteczne. Korzysta z tego nasz region, ale też całe województwo podlaskie. – zaznaczył Błażej Buńkowski, starosta moniecki, zwracając uwagę na potrzebę dalszej współpracy na rzecz rozwoju sieci nowych dróg w powiecie monieckim.

Miasto i Gmina Mońki otrzymały natomiast 1 277 764 złotych na przebudowę drogi gminnej od DK 65 do wsi Magnusze (Kolonia) – kwota całej inwestycji to 1 597 205 zł, a więc rządowe wsparcie wynosi 80%.

- Dziękuję Panu Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za pomoc w uzyskaniu tak wysokiego wsparcia – 80% wartości inwestycji to dla nas potężna pomoc, jeśli chodzi o budżet naszej gminy. Jest to ważna droga z uwagi na ewentualną konieczność, aby ominąć centrum Moniek i doprowadzić ruch do drogi krajowej. Chcę przekazać podziękowania od sołectw i rolników mieszkających przy tej drodze. Za poprzednich rządów budowa lub remont 1 kilometra dróg w ciągu całej kadencji była dużym sukcesem. Teraz to rządowe wsparcie jest o wiele większe. Mamy pełne ręce roboty. To dotyczy także infrastruktury edukacyjnej i społecznej. – podkreślił Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek.

Jak wskazują samorządowcy, zakończenie realizacji tych dwóch ważnych dla ziemi monieckiej inwestycji będzie możliwe już w 2024 roku.

- Pan Starosta Błażej Buńkowski i Pan Burmistrz Zbigniew Karwowski bardzo efektywnie zabiegają o te środki w Warszawie. My zabiegamy o to, aby te wnioski były pozytywnie rozpatrzone. Przed nami kolejne ważne zadania dla rozwoju i wsparcia Mieszkańców Powiatu Monieckiego, którzy w pełni na to zasługują. - dodał minister Adam Andruszkiewicz.

<<< wstecz