e-Monki.pl    
 katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Żołnierze Wyklęci


1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed pomnikiem Armii Krajowej w Mońkach wspominano bohaterstwo partyzantów.

Jak co roku pod pomnikiem żołnierzy AK przy Alei Niepodległości uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Bogdan Bieliński z Monieckego Towarzystwa Historycznego w krótkim wykładzie wspominał "niezłomnych", ich walką z "wyzwolicielami kraju", skazanych przez komunistów na ciężkie więzienie.

Żołnierze Wyklęci czy Niezłomni to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze Armii Krajowej oraz osoby, które nie chciały zgodzić na radziecką dominację w kraju.

Warto przypomnieć tu osobę Gabriela Oszczapińskiego pseudonim "Dzięcioł", który działał konspiracyjnie na terenie powiatu monieckiego podczas II Wojny Światowej i w latach 50-tych. Urodził się w 1914 roku w Cieszach, w 1927 roku ukończył w Mońkach klasę powszechną, wstąpił do Armii Krajowej w 1943 roku, w 1944 roku walczył z partyzantami w akcji "Burza", w 1944 roku "Dzięcioł" został aresztowany przez żołnierzy radzieckim i przewieziony do więzienia w Sokółce, ale udało mu się zbiec. W 27 styczniu 1950 roku został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa i przewieziony do więzienia karno-śledczego w Białymstoku, gdzie 27 listopada 1950 roku został zastrzelony.Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!