Preloader Image
e-Monki

Wspólnymi siłami

Artykuł, który ukazał się 16 stycznia 1965 roku w Gazecie Białostockiej.


Mikołak Jakoniuk I Sekretarz KP PZPR w Mońkach

Okres minionych trzech lat przyniósł znaczny rozwój inicjatywy społecznej w naszym powiecie. Inicjatywie tej przewodziły organizacje partyjne i poszczególni członkowie partii. Rozwijając społeczną działalność chcieliśmy w środowisku wiejskim utwierdzić przekonanie, że zmiany w życiu wsi zależą nie tylko od nakładów finansowych państwa ale też i od pracy samych mieszkańców. I oto dzisiaj notujemy nawet zjawisko rywalizacji poszczególnych gromad w podejmowaniu akcji społecznych, a te wsie, które coś wspólnych wysiłkiem już zrobiły podejmują dalsze prace. W efekcie dokonaliśmy dużych zmian w społecznej postawie ludzi. Człowiek, który sam bierze udział w społecznej pracy, uczy się cenić jej efekty, uczy się myśleć gospodarnie, staje się aktywistą. Wszystko to zmienia postawę mieszkańców wsi wobec ogólnospołecznych poczynań. Jeszcze kilka lat temu trudno było w powiecie zebrać 700 tys. zł na Fundusz Gromadzki. Dzisiaj zbieramy na ten cel ok. 3 mln złotych.

Zmiana w postawie społecznej, wzrost świadomości politycznej ludzi sprzyja wzrostowi szeregów partii. W ostatnich trzech latach przyjęliśmy w powiecie do partii 584 kandydatów - z czego połowa to rolnicy. Dzięki temu partia może pełniej i skuteczniej podejmować aktualne problemy społeczności i gospodarki wiejskiej.

W dziedzinie rolnictwa wiele uwagi poświęciliśmy w sprawie rozwoju hodowli. Służyła temu melioracja, budowa silosów i propaganda kiszonek oraz upowszechnienie metod racjonalnego chowu bydła i trzody. w efekcie w ub. roku uzyskaliśmy wzrost pogłowia trzody, owiec, drobiu oraz utrzymaliśmy na niezmienionym poziomie mimo suszy, pogłowie bydła.

Notujemy także stały wzrost zainteresowania rolników budownictwem inwentarskim. Ale występują duże trudności powodowane brakiem materiałów. Brakom tym chcemy zaradzić rozwijając w powiecie produkcję elementów prefabrykowanych i belek żelbetonowych. Chciałbym tu postulować, aby w związku z potrzebami wsi szybciej wprowadzić do budownictwa wiejskiego typowe obory. Trzeba też koniecznie zwiększyć produkcję i dostawy materiałów dachowych bo deficyt w tej dziedzinie jest najdotkliwszy.