e-Monki pl    

24 września (niedziela) zapraszamy do Goniądza na spotkanie Anną Bryłką Czytaj
Letnie seanse filmowe w MEDIATECE Czytaj
Terminarz pobierania krwi na 2023 rok Czytaj
Wycieczki do Białowieży 1 października 2023 r.(niedziela) Czytaj

Użytkowników online: 10     Solenizanci: Tekla, Bogusław





Wydarzenia sportowe

sport Mońki Mistrzostwa Młodzików w Sochaczewie
Udany debiut w tej kategorii wiekowej podopiecznych w międzywojewódzkich mistrzostwach.
sport Mońki LKS Promień Mońki - Wigry Suwałki   2:6
Pierwsza połowa bardzo wyrównana, w drugiej goście zmiażdżyli gospodarzy.
sport Mońki Piotr Bondziul jest nowy trenerem seniorów
Od nowego sezonu piłkarskiego zespół Promienia poprowadzi jej były zawodnik.
sport Mońki Finał Wojewódzki Kinder w kategorii U - 12
5 medal w tym roku szkolnym wywalczony przez uczniów SP nr 2.
sport Mońki Ogólnopolski Finał Igrzysk Dzieci
W Głuchołazach nasze zawodniczki SP nr 2 rozegrały 11 meczy w piłce siatkowej.
sport Mońki Jagiellonia Judo Club Białystok
Turniej MOŃKI JUDO CUP 2023. Do zawodów zgłosiło się prawie 140 zawodniczek i zawodników.
sport Mońki Promień II Mońki - Sudovia Szudziałowo  7:0
W meczu 17 kolejki Klasy A - rezerwy Promienia rozstrzelały się!
sport Mońki Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce
Ogromny sukces całego zespołu czyli zawodniczek i sztabu szkoleniowego SP nr 2
sport Mońki Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Do zawodów zgłosiło się 138 zawodników, reprezentujących 5 szkół powiatu monieckiego
sport Mońki AP Talent Białystok - Promień Mońki    4:0
Wyjazdowa porażka na inaugurację I Ligi młodzików D2_2011 i młodszych
sport Mońki Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w siatkówce
Dziewczęta ze Szkoły Podstawowa nr 2 w Mońkach najlepsze w województwie
sport Mońki Halowy Turniej Piłki Nożnej Orlików E2
Pod patronatem Dyrektora ZSOiZ w Mońkach rywalizowało siedem drużyn.

Wideo z odbywających się imprez i wydarzeń

  • Stanisław Michalkiewicz na spotkaniu w Mońkach   
  • LKS Promień Mońki - Wigry Suwałki   
  • Cezary Cieślukowski, Włodzimierz Szypcio, Andrzej Raś   
  • LKS Promień Mońki - Wissa Szczuczyn   
  • LKS Promień Mońki - Cresovia Siemiatyczne   
  • Ćwiczenia strażaków i przekazanie samochodu bojowego   
  • 39 Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna   
  • Dzień Działkowca 2023 na ROD im. Tysiąclecia PP   
  • IV liga piłki nożnej: Promień Mońki - Ruch Wysokie Maz.   
  • Bardowie Solidarności oraz Marek Dyjak z zespołem   
  • Zmaganie w Turnieju Wsi Gminy Mońki   
  • I Forum Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie monieckim   
  • Obchody Święta Wojska Polskiego w Mońkach   
  • Dni Moniek - dzień 2 - koncertowo   
  • Dni Moniek - dzień 1 - na sportowo
  • Kwiaty Wołynia - ogólnopolska akcja społeczna   
  • Wszystkie skróty filmowe e-Monki   

Herb, flaga, baner, pieczęcie powiatu monieckiego

Powołując się na art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki własne herby, flagi, emblematy oraz insygnia i inne symbole. Wzory symboli ustanawiane są w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną oraz wymagają zaopiniowania przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Starostwo Powiatowe w Mońkach przeszło w/w procedurę i w dniu 28 września 2011 r. do Starostwa Powiatowego w Mońkach wpłynęło pismo informujące o pozytywnym zaopiniowaniu projektów symboli Powiatu Monieckiego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poniżej przedstawiamy Państwu czynności zmierzające do uchwalenia własnych herbów, flag oraz innych symboli Powiatu Monieckiego:

Prace nad uchwaleniem własnych symboli rozpoczęły się w dniu 09 maja 2011 r. W tym dniu z Panem Pawłem Dudzińskim (członkiem Komisji Heraldycznej) podpisano umowę o dzieło na opracowanie projektów graficznych herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego wraz z uzasadnieniem historyczno - heraldycznym.

27 czerwca 2011 r. Pan Paweł Dudziński opracował projekty graficzne symboli Powiatu Monieckiego i przesłał je na adres Starostwa Powiatowego w Mońkach celem ich akceptacji. Odebranie opracowanych symboli wraz z ich uzasadnieniem heraldycznym potwierdzono protokołem zdawczo - odbiorczym w dniu 04 lipca 2011 r.

W dniu 04 lipca 2011 r. wystosowano pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa) z prośbą o wyrażenie opinii na temat wzoru (projektu) symboli Powiatu Monieckiego. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił przesłany wzór (projekt) symboli do opinii Komisji Heraldycznej w dniu 22 lipca 2011 r. Po dwukrotnych obradach nad projektami symboli Powiatu Monieckiego Komisja Heraldyczna przedstawia ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej pozytywną opinię w sprawie projektów herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego (Uchwała nr 132-1793/O/2011 Komisji Heraldycznej z dnia 9 września 2011 r. w sprawie projektów herbu, flagi, sztandaru, baneru oraz pieczęci Powiatu Monieckiego).

W dniu 03 października 2011 r. do Starostwa Powiatowego w Mońkach wpłynęło pismo Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji informujące o pozytywnym zaopiniowaniu projektów symboli Powiatu Monieckiego. Następnie organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie ustanowienia symboli Powiatu Monieckiego: herbu, flagi, baneru, sztandaru, oraz pieczęci Powiatu Monieckiego.

Heraldyka Powiatu Monieckiego

Na terenie powiatu heraldyka związana jest od początków dziejów ze stosunkami własnościowymi tych ziem. Pierwotnie należała do książąt mazowieckich - czerskich następnie warszawskich i posiadała ich herby własnościowe. Przechodząc pod władztwo książąt litewskich utożsamia się z ich znakami rodowymi.

Następnymi właścicielami terenów obecnego powiatu był Gliński h. własnego oraz Radziwiłłowie h. Trąby. W XVI w. obszar powiatu stał się domena królewską z herbami przypisanymi poszczególnym władcom. Pod koniec XVII w. tereny południowe powiatu zostały zastawione i stały się własnością różnych właścicieli.

Współczesna heraldyka samorządowa odwołuje się, do występującej tylko w Polsce, zasady heraldycznej: szlacheckiej, ziemskiej oraz miejskiej - datowanej od drugiej połowy XIII do połowy XVI wieku, która to charakteryzowała się jednobarwnym polem tarczy z jednym lub dwoma znakami heraldycznymi.

Biorąc pod uwagę używane na terenie powiatu herby samorządowe oraz ich historię zasadnym jest powrócić do dwóch najstarszych herbów miejskich z terenu powiatu tj. Goniądza i Knyszyna. Odnosiły się one do fauny jaka żyła na tutejszym terenie w okalających bagnach i puszczach. Wybór łosia jest konsekwencją dotychczasowej symboliki występującej na terenie obecnego powiatu. Łoś obecnie jak i w przeszłości królujący na tych obszarach symbolizuje królewskie zwierzę, jak i bagienny charakter powiatu.

Rozpatrując przeszłość regionu, jego położenie na styku Mazowsza i Podlasia przedstawimy dwa przedmioty heraldyczne symbolizujące styk dwóch regionów, z podziałem pola tarczy charakterystycznych dla herbu województwa podlaskiego z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pola tarczy - czerwone, w części prawej książęcy Orzeł Biały, mazowiecki. Po lewej stronie srebrny wizerunek łosia o złotych rogach i racicach w pozycji wspiętej. Dobór barw: srebra (bieli), złota (żółci) i czerwieni jest nawiązaniem do barw państwowych Orła Białego i zarazem Mazowsza, z którym to region ten był identyfikowany od średniowiecza do czasów nowożytnych.

herb Moniek herb Moniek herb Moniek herb Moniek herb Moniek herb Moniek

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!