e-Monki.pl    

Archiwalne artykuły o Mońkach:

katalog firm powiatu monieckiego

Miejska Droga Krzyżowa


2 kwietnia w Niedzielę Palmową po raz czwarty i po trzyletniej przerwie covidowej, odbyła się droga krzyżowa ulicami miasta połączona z inscenizacją Misterium Męki Pańskiej.

Pierwsza stacja drogi krzyżowej rozegrała się na schodach kościoła Św. Brata Alberta Chmielowskiego i przedstawiała scenę skazania Jezusa przez Piłata, a zakończyła się na schodach kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie obdarto Jezusa z szat, ukrzyżowano i złożono do grobu. Drogę krzyżową zorganizowali wierni z parafii M.B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza w Mońkach przy wsparciu ks. Proboszcza Wojciecha Wojtacha i Ks. Proboszcza Piotra Karpiesiuka.

Niedziela Palmowa zwana także Niedzielą Męki Pańskiej. Upamiętnia ona przybycie Chrystusa do Jerozolimy. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Od 1986 roku w Niedzielę Palmową Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezji.

Niedziela Palmowa znana jest w Kościele od końca IV wieku. Obchodzono ją uroczyście w Jerozolimie. Tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na ulicach słano wówczas gałązki palmowe, które symbolizowały wjazd króla, Mesjasza. Tak rozpoczynają się ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa - na siedem dni przed zmartwychwstaniem. W Wielkim Tygodniu od radosnego "Hosanna" Niedzieli Palmowej przejdziemy do męki, śmierci i zmartwychwstania.

W Niedzielę Palmową w kościołach czytana jest Męka Pańska. Dziś zwykle nie ma kazań. Wierni są za to zaproszeni do rozważania tego, co spotkało Chrystusa. Czytanie Męki Pańskiej ma uświadomić katolikom, że to z powodu naszej nieprawości, grzechu Jezus oddał życie, aby nas wybawić. Księża podkreślają, że wystarczy dać się poprowadzić obchodom Wielkiego Tygodnia, by stać się uczestnikiem misterium Jezusa.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!