e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Najbiedniejszy, ale czy nieporadny?


W ostatnim tygodniu dotarły do Starostwa Powiatowego w Mońkach dwa raporty, które wywołały odmienne emocje.

Pierwszy raport dotyczy dochodów jednostek samorządu i został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Raport wyraźnie pokazuje nasze miejsce w szeregu. Powiat Moniecki jest przedostatnim NAJBIEDNIEJSZYM POWIATEM w Polsce.

Co z tego wynika? A no tyle, że nikt nie zdefraudował majątku powiatu, tylko wpływy z subwencji i dotacji z budżetu państwa oraz lokalnych podatków od firm, instytucji, i niewielkiej ilości mieszkańców powiatu zajętego w dużej mierze przez Park Narodowy, a w pozostałej części typowo rolniczego, są zdecydowanie za małe aby związać koniec z końcem. Przy średniej krajowej 312,13 zł my mamy wpływ z podatków w wysokości 120,38 zł na osobę.

Nie jesteśmy firmą, która w obliczu kryzysu może żyć z oszczędności, modyfikować produkcję, szukać innych rynków zbytu, tylko samorządem, który musi wykonywać określony katalog zadań, i który nie jest w stanie samodzielnie wygenerować większego zysku. Konsekwencją tego jest fakt, że bardzo ciężko jest funkcjonować w momencie, w którym na wszystko brakuje i zachwiana jest równowaga między dochodami, a wydatkami (Lock down Covidowy odpalił jak bomba z opóźnionym zapłonem, a inflacja dobiła przysłowiowy gwóźdź do trumny), co finalnie może zablokować możliwości inwestycyjne powiatu monieckiego na kolejne lata i utrudnić bieżącą płynność finansową.

Aktualny wzrost cen i usług, przy jednoczesnym spadku wpływów z podatków sprawił, że brakuje dosłownie na wszystko: paliwo, żwir, asfalt, prąd i inne media. Wymaga to od nas, tak jak w każdym gospodarstwie domowym, dotkniętym serią podwyżek racjonalnego planowania realizacji zadań. Potrzeb mamy bez liku, a każdą prośbę o poprawę warunków życia naszych mieszkańców traktujemy bardzo poważnie i odpowiedzialnie, starając się załatwić sprawę pozytywnie. Czasami jest to długotrwały, żmudny i kosztochłonny proces, szczególnie jeżeli chodzi o budowę dróg. Dlatego niezwykle ważne jest tworzenie dokumentacji projektowych, odpowiedzialne zarządzanie pieniędzmi i skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych.
I właśnie tego dotyczy drugi raport, który wpłynął do naszego urzędu. Najważniejsze Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” oznajmiło, że znaleźliśmy się w PIERWSZEJ DZIESIĄTCE rankingu „Wykorzystanie środków z UE” w kategorii powiaty. Dodając do tego środki pozyskane z rządowych projektów inwestycyjnych mamy czas wielkich remontów, przebudów i inwestycji, finansowanych ze źródeł zewnętrznych przy minimalnym wkładzie własnym, które zdecydowanie zmieniają oblicze naszej „Małej Powiatowej Ojczyzny”. Ostateczne miejsce w rankingu poznamy w październiku tego roku, o czym z przyjemnością Państwa poinformujemy.

Stare przysłowie mówi, że "Z pustego to i Salomon nie naleje" jednak w tej kadencji udowadniamy, że mimo problemów jesteśmy niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu zewnętrznych środków i rozsądni w wydawaniu publicznych pieniędzy, gdzie każdą złotówkę oglądamy dwa razy. MOŻE I JESTEŚMY NAJBIEDNIEJSI, ALE Z PEWNOŚCIĄ NIE NIEPORADNI. Dzięki zespołowej pracy pracowników starostwa, całego zarządu, koalicyjnych radnych, wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin staramy się działać tak, aby mieszkańcy naszego powiatu nie odczuwali tego, że żyją w jakimś gorszym mieście, gminie, czy powiecie.

W tym tygodniu odbyłem spotkanie z włodarzami poszczególnych gmin, gdzie ustalaliśmy zasady wzajemnej współpracy między powiatem, a gminami w zakresie załatwiania najpilniejszych spraw takich jak np. wykaszanie poboczy, łatanie dziur, równanie dróg szutrowych itp. Od początku kadencji nasza współpraca układa się podręcznikowo, ale dopiero w czasie kryzysu wzajemny solidaryzm i zrozumienie pokazują, iż mimo tego, że gminy są w podobnej sytuacji jak powiat, jesteśmy drużyną grającą do jednej bramki, tak aby naszym mieszkańcom żyło się lepiej.

Za tą owocną współpracę i zrozumienie serdecznie dziękuję.

Starosta Moniecki Błażej Buńkowski


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!