e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Losy ludzi zesłanych


1 października mieliśmy przyjemność gościć w Mediatece Panią Teresę Mlejnek-Dylewską z d. Dzięgielewską z wykładem na temat mieszkańców parafii downarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem losów ludzi deportowanych na Sybir, oraz do III Rzeszy na przymusowe roboty (do obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich).

Zebrani słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inni mieszkańcy Moniek i okolic z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji połączonej z prezentacją zdjęć i dokumentów zgromadzonych przez Panią Teresę. Historia jest jej zawodem wyuczonym, który studiowała, ale też i pasją - szczególnie ta lokalna, dotycząca najbliższego otoczenia.

Lata komunizmu sprawiły, że ludzie ukrywali swoją przeszłość w obawie przed represjami. Zgromadzeni z dużym zdziwieniem dowiadywali się, że na przykład żona kierownika szkoły w Downarach Pani Żakowicz była swego czasu żołnierzem RAF, wielu mieszkańców wywiezionych na Sybir przeszło szlak bojowy z Andersem, kilku walczyło pod Monte Casino. Dzięki takim historykom jak Pani Teresa czerwone maki odzyskują nazwiska i twarze.

W Mediatece można obejrzeć wystawę archiwalnych zdjęć. Zapraszamy.

Wiesława Filipkowska
Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!