e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Widniej, bezpieczniej i oszczędniej!


Gmina Mońki, przeprowadziła wymianę wszystkich sodowych opraw oświetlających obecnie drogi i ulice wiejskie. Prace właśnie się kończą. Na ich miejsce zostały zamontowane nowoczesne oprawy wykonane w technologii LED. A wszystko z nie małym dofinansowaniem!

7 sierpnia burmistrz Zbigniew Karwowski podpisał umowę z Zarządem Województwa Podlaskiego na realizację projektu pod nazwą: "Programowa modernizacja systemu oświetlenia drogowego Gminy Mońki (część wiejska)." Na mocy umowy wszystkie, oświetlające dotychczas drogi i ulice wiejskie przestarzałe oprawy trafiły do utylizacji. Dokładnie 549 sztuk. Ich miejsce zastąpiły nowoczesne – LED-owe.

Taka wymiana niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze – zdecydowanie zmniejszy się zużycie energii elektrycznej. Według wyliczeń ilość zaoszczędzonej energii (końcowej) to ok 118 298 kWh/rok. Po wtóre – poprawa warunków oświetleniowych pozwoli poprawić bezpieczeństwo na drogach; zarówno pieszym, jak i kierującym. Wreszcie po trzecie – znacznemu ograniczeniu ulegnie ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że takie przedsięwzięcie jest opłacalne – mówi burmistrz Karwowski. Widzimy to dokładnie na terenie miasta, gdzie w zeszłym roku również przeprowadziliśmy kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe. Teraz pora na tereny wiejskie! Tym bardziej, że dostaliśmy na to spore dofinansowanie.

No właśnie. Ile to wszystko kosztowało... Całość projektu zamknęła się kwotą 376 380,00 zł, do której należy dodać wynagrodzenie Inspektora Nadzoru (2 706,00 zł). Gmina Mońki z własnego budżetu przekazała na ten cel 184 690,70 zł. Na mocy umowy, o której wspominaliśmy na początku, Gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 kwotę 194 395,30 złotych.


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2021 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!