Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Nabór uczestników do programu


Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego ogłasza nabór uczestników do projektu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”

Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego przy współpracy Starostwa Powiatowego w Mońkach oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach otrzymała dofinansowanie w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami" - edycja 2020/2021. Kwota dofinansowania projektu na 2020 r. to 302.720,00 złotych.

Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami" – edycja 2020, zwany dalej "Programem", ma na celu rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.

Program zapewni usługi dzieciom do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, np.:

  1. wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/ rozrywkowe/społeczne/sportowe),

  2. zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji,

  3. załatwianiu spraw urzędowych,

  4. nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,

  5. korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy), wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do/z placówki oświatowej.


Głównym celem Programu jest rozpowszechnienie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia. Limit godzin usług asystenta przypadających na jednego uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 60 godzin miesięcznie.

Limit godzin usług asystenta przypadających na jednego uczestnika Programu, w tym na jedno dziecko niepełnosprawne, dotyczy także osób niepełnosprawnych, które korzystają z usług asystenta w ramach innych programów/projektów – jednakże łączna liczba godzin usług asystenta dla wszystkich programów/projektów wynosi nie więcej niż 60 godzin miesięcznie.

Czas trwania usług asystenta − usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do czasu pracy asystenta wlicza się czas oczekiwania/gotowości na świadczenie usług nie dłuższy niż 90 min. Jeśli czas oczekiwania wynosi więcej niż 90 min. to usługa nie będzie finansowana w ramach Programu.

Aby zgłosić się do programu jako ASYSTENT lub OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA należy wypełnić odpowiednią KARTĘ ZGŁOSZENIA i dostarczyć ją do siedziby Fundacji na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego (ul. Słowackiego 5a) lub do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (al. Niepodległości 3) do dnia 30 listopada 2020 r. do godz. 15.00 Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu do programu zadecyduje Komisja Rekrutacyjna, a informacja zainteresowanym osobom zostanie przekazana telefonicznie.

Usługi ASYSTENTA mogą świadczyć:

  1. a) osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny,

  2. b) osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu,

  3. c) osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego.


UCZESTNIKAMI projektu mogą być osoby:

  • dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

  • osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym


Kontakt: PCPR – 85 716 61 00 / Fundacja - 501 816 846

załączniki: Karta zgłoszenia ASYSTENT | Karta zgłoszenia UCZESTNIK

<<< wstecz