e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

100 lat… prawie


29 sierpnia odbyła się promocja książki o parafii pt. "Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach 1920-2020".

Promocja książki odbyła się w nowym budynku – MEDIATECE przy skrzyżowaniu ulicy Juliusza Słowackiego i Wyzwolenia. Na spotkanie zaproszono wiele osobistości z władz samorządowych, przedstawicieli służ mundurowych, duchowieństwa, parafian i wszystkich tych którzy przyczynili się do powstania książki.

Powitania zaproszonych gości dokonał Bogdan Bieliński z Monieckiego Towarzystwa Historycznego. Gorące podziękowania płynęły z ust Proboszcza Parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza ks. Wojciecha Wojtacha, do nich przyłączyli się również Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski i Starosta Moniecki Błażej Buńkowski.

Wykład o historii parafii w Mońkach odczytał ks. dr Adam Szot, od którego dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę to parafia powstała w 1923 roku oraz, że w wersji łacińskiej nosiła nazwę „Pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny Jasnogórskiej i Św. Kazimierza”.

O powstaniu, pisaniu i co zawiera książka mówiła redaktor Marta Wróbel, zaś gospodarz obiektu Wiesława Filipkowska wraz z Anną Bielińską przypomniały jak zbierane były materiały do książki i gdzie je można obejrzeć oraz dziękowały wszystkim tym, którzy udostępnili wspomnienia i archiwalne zdjęcia.

Podczas promocji książki odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Parafia M.B. Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach – moje wspomnienie”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Mońkach. Pierwszą nagrodę otrzymał Witold Dołęgiewicz, drugą Wiktoria Dziekońska, zaś trzecią Kamila Polińska.

Nie mogło też zabrakną prezentacji wirtualnego spaceru po kościele. Już niebawem będzie można poprzez stronę internetową zajrzeć do jego środka. Ostatnim punktem spotkania było zaproszenie na wystawę zdjęć poświęconą Parafii Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach.Początek starań o zbudowanie kościoła w Mońkach i utworzenie parafii datuje się na rok 1919. W następnym roku ks. Mieczysław Małynicz-Malicki otrzymał już oficjalnie misję opieki nad powstającą parafią. Wiosną 1920 roku zaczęto odprawiać msze św. w małej kapliczce postawionej na placu przeznaczonym pod przyszły kościół, a od jesieni już w większej kaplicy zbudowanej w międzyczasie w tym samym miejscu. Parafia w Mońkach pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza według „Spisu kościołów i duchowieństwa Archidiecezji w Białymstoku” zaczęła funkcjonować począwszy od roku 1920.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2020 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!