e-Monki.pl    

Archiwalne artykuły o Mońkach:

katalog firm powiatu monieckiego

Promocja w Krzeczkowie


26 maja mieszkańcy powiatu monieckiego mogli uczestniczyć w pierwszej imprezie plenerowej promującej archeologiczny zabytek, średniowieczne grodzisko - Pisarową Górę.

Moniecki Ośrodek Kultury zaprosił mieszkańców powiatu monieckiego na jedyną w swoim rodzaju imprezę plenerową promującą archeologiczny zabytek, jakim jest miejsce dawnego średniowiecznego grodziska - Pisarowa Góra.

Impreza dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Organizatorem imprezy był Monieki Ośrodek Kultury. Imprezę prowadził Tadeusz Skutnik, historyk i organizator wycieczek krajoznawczych. Otwarcia dokonał Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski oraz Sołtys wsi Marek Iwanicki.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach, w intencji mieszkańców wsi Krzeczkowo. Jak przypominali organizatorzy, głównym celem imprezy było wypromowanie nowego punktu na turystycznej mapie województwa, jakim jest Pisarowa Góra w m. Krzeczkowo, miejsce dawnego grodziska datowanego na XIII w., posiadającego statut zabytku archeologicznego, obiektu niezwykle ciekawego, ale niestety mało lub w ogóle nieznanego nie tylko mieszkańcom regionu, ale nawet mieszkańcom gminy Mońki.

Najbardziej widowiskowe były pokazy wczesnośredniowiecznych bitew w wykonaniu wojów. Bardzo przystępnym językiem opowiadano o uzbrojeniu, strojach i rangach poszczególnych „żołnierzy”. Widzowie także brali czynny udział w walkach. Najlepszym okazał się kilkuletni chłopie który z łatwością rozprawił się całą grupą wojów.

Na wzniesieniu wsi Krzeczkowo, członkowie grup rekonstrukcyjnych przedstawiali elementy życia codziennego za czasów średniowiecza, np.: gotowanie, ówczesne rzemiosło, pokazy broni białej, łucznictwa. Można było wysłuchać krótkich prelekcji dotyczących pokazywanego sprzętu i zwyczajów.

Wydarzenie wzbogacały występy zespołów muzyki dawnej. Rozpoczęło się od koncertu zespołu Favorito i występ zespołu Trombastic. Imprezę zakończył koncert gwiazdy: zespół Alta – lublińskiej kapeli zamkowej.


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!