e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Nasza trudna niepodległość


W ramach obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości Polski Biblioteka Publiczna wraz z Monieckim Towarzystwem Historycznym w osobach Państwa Anny i Bogdana Bielińskicch przygotowała wystawę "Nasza trudna niepodległość".

Prezentujemy na niej stare zdjęcia i dokumenty, oraz przedmioty codziennego użytku z dwudziestolecia międzywojennego. Bardzo nam było miło powitać na otwarciu, które odbyło się 7 listopada wielu znamienitych gości oraz ofiarodawców. Wykład wprowadzający wygłosił Bogdan Bieliński.

Najliczniejszy zbiór, to zbiór fotografii Michała Mieczkowskiego udostępniony nam przez Agnieszkę Jakowuk. Są to zdjęcia ze szkoły podchorążych piechoty w Grudziądzu, z ćwiczeń, sal wykładowych, a także z wycieczki po Polsce, którą odbyli młodzi wojskowi w roku 1928. Widać na nich jak szybko budowano (np. Gdynia) i odbudowywano kraj i jak dumni byli z tego Polacy.

Mieszkańcy naszego terenu służyli przed laty w armii carskiej - często w twierdzy Osowiec, stąd zdjęcia w rosyjskich mundurach, później zamienionych na polskie. Oprócz wymienionego już Michała Mieczkowskiego są tu zdjęcia innych polskich wojskowych pochodzących z naszego terenu-Mieczysława Geberta, Józefa Bogdańskiego, Bolesława Maciorowskiego i wielu innych, niestety dziś już anonimowych postaci. Czasem brakowało nam wszystkim czasu i cierpliwości, by wysłuchać starszych ludzi i wiedza, którą posiadali odeszła bezpowrotnie. Często też powojenny reżim pozamykał ludziom usta, a zdjęcia w wojskowych mundurach były niszczone dla własnego bezpieczeństwa. Oprócz zdjęć wojskowych prezentujemy wiele pięknych zdjęć rodzinnych, które udostępniła nam Maria Szorc i Teresa Kurban.

Inną grupą są dokumenty, szczególnie interesujący zbiór posiada Barbara Jabłońska, najstarszy "kwit" pochodzi z 1897r. i jest pisany cyrulicą. Poza treścią bardzo ważne jest, kto go wystawił, gdzie, kto podpisał. Bardzo ciekawym eksponatem jest też obraz z lat 20. XX w. podarowany nam przez Reginę Dajnowską.

Inni ofiarodawcy, którzy udostępnili nam materiały to: Bogdan Bieliński, Andrzej Blaszko, Kamil Bratkowski, Maciej Grygo, Natalia Kajdres, Mieczysław Klimowicz, Anna Kotiuk, Mateusz Maciorowski, Adam Masłowski, Niemczyk Klaudia, Teresa Mlejnek-Dylewska, Bożena Wroceńska. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Wystawę można będzie oglądać w bibliotece do dnia 1 grudnia. Więcej zdjęć na stronie biblioteki http://www.bpmonki.pl/nasza-trudna-niepodleglosc-wystawa. Zapraszamy.

Anna i Bogdan Bielińscy oraz Wiesława Filipkowska


   od początku

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2019 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!