e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Trudne początki niepodległości na Podlasiu


25 października na zaproszenie starosty monieckiego Andrzeja Daniszewskiego gościliśmy w Mońkach prof. dr hab Adama Cz. Dobrońskiego. To znany na Podlasiu historyk, autor i współautor wielu publikacji naukowych, redaktor historycznych rubryk prasowych Od prawie 40 lat zajmuje się historią Białegostoku i regionu. Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna w Mońkach, pomagali nam również Anna i Bogdan Bielińscy. Na wykładzie obecni byli: starosta moniecki Andrzej Daniszewski, burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, dyrektor MOK Dariusz Gwiazda, słuchacze Uniwersytetu III Wieku oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego.

Białystok i okolice odzyskały niepodległość dopiero w lutym 1919 r., ponieważ przez nasze tereny przebiega kolej grajewsko-brzeska, którą ewakuowało się wojsko niemieckie z Rosji. Wykład był bardzo ciekawy-profesor Dobroński mówił o wielu rzeczach, o których nie piszą w podręcznikach, zachęcał do śledzenia mechanizmów jakimi rządzi się historia, a nie wkuwania dat.

Wiesława Filipkowska


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2020 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!