e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Obchody Konstytucji w Mońkach


Święto 3 Maja obchodzone jest we wszystkich miejscowościach naszego kraju. Również w Mońkach przewidziano obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach. Z tego miejsca poczty sztandarowe przemaszerowały z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Moniek, by złożyć kwiaty i wieńce pod dwoma monieckim pomnikami AK i Chwały.

Kolejnym punktem było przypomnienie publiczności przez Burmistrza Moniek, historii powstania pierwszej w Europie Konstytucji i odśpiewanie pieśni patriotycznych wykonywanych przez zespół Pogodną Jesień i zespołu Wrzosy.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!