e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży


Uczennice Gimnazjum w Mońkach Małgorzata Adamczyk i Eliza Oszczapińska przygotowują na sesję SDiM projekt "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Sesja odbędzie się po raz 24 w dniach 31 maja - 1 czerwiec bieżącego roku.

Bohaterem pracy jest poseł do Sejmu Ustawodawczego 1919r. i I kadencji 1922 roku druh ks. dr Kazimierz Lutosławski urodzony w Drozdowie 1880 roku. Był on przyjacielem Romana Dmowskiego, zorganizował pierwsze drużyny ZHP, opracował Krzyż Harcerski. Jako poseł z Białostocczyzny opracował preambułę konstytucji z 1921 roku, rotę przysięgi prezydenckiej, ślubowania poselskiego oraz demokratyczną Ordynację Wyborczą do Sejmu I kadencji 1922 roku. Za wojnę z bolszewikami odznaczony Krzyżem Walecznych. Pochowany w rodzinnym grobowcu w Drozdowie w1924r.

Prosimy mieszkańców miasta i powiatu monieckiego o pomoc w realizacji projektu.

Nadzór merytoryczny nad pracą sprawuje Eugeniusz Wojtkielewicz, wspiera je Mateusz Bielski ucz. kl. IIIe, monieccy harcerze i inni.


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2019 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!