e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Wystawa historyczna


11 września Monieckie Towarzystwo Historyczne oraz Moniecki Ośrodek Kultury zaprosili na otwarcie dwóch wystawy poświęconych Twierdzy Osowiec. Wystawę otworzył Bogdan Bieliński nauczyciel historii ZSOiZ w Mońkach, który przedstawił zaprzyjaźnionych gości.

Jako pierwsza głos zabrała dr Małgorzat Karczewska, która opowiedziała o dwóch, połączonych projektach (wystawach), poświęconych cmentarzom żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej. Dr hab. Maciej Karczewski przypomniał historię zdobywania przez wojska niemieckie Twierdzy Osowiec, a także wspomniał o leśnych miastach, w skład których wchodziło około trzech tysięcy ziemianek, a w których żyło około dziesięciu tysięcy żołnierzy. Wystawę będzie można obejrzeć przez miesiąc.

Pierwsza wystawa nosiła nazwę „Fortyfikacje polowe i leśne miasta” na przedpolu Twierdzy Osowiec. Zabytki archeologiczne z czasów I wojny światowej” i została przygotowana w ramach zadania: Rozpoznanie i dokumentacja stanowisk archeologicznych na obszarze pola bitwy „Oblężenie Twierdzy Osowiec 1914-1915 r.” realizowanego przy udziale finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opracowana przez dr hab. Macieja Karczewskiego.

Druga zaś nosiła nazwę „Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej... Cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej na przedpolu Twierdzy Osowiec”, która powstała w ramach projektu Heritage and Threat (HeAT) finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Komisji Europejskiej, opracowana przez dr Małgorzatę Karczewską.


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2018 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!