Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Stare, ale jare


W dniu 30 maja w Bibliotece Publicznej podsumowano konkurs "Najstarszy dokument szkolny z powiatu monieckiego". Komisja przyznała nagrody w dwóch kategoriach: fotografii i dokumentu piśmienniczego.

Kategoria 1 najstarsza fotografia

I miejsce – Justyna Kulikowska – za zdjęcie "Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rybakach, druga połowa lat 30-tych",
II miejsce – Marzanna Skutnik – za zdjęcie "Pamiątka klasowa Pierwszej Komunii Świętej z dn. 24.08.1947 roku",
III miejsce – Jadwiga Zub – za zdjęcie "Pamiątkowe zdjęcie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Boguszkach z roku szkolnego 1949/50",
III miejsce – Arnold Pełszyński – za zdjęcie "Absolwenci Państwowej Średniej Szkoły Zawodowej w Mońkach, 1949 r."

Kategoria 2 – najstarsze świadectwo szkolne

I miejsce – Janina Dołęgiewicz – za Świadectwo szkolne Szkoły Powszechnej z Bajek Starych z roku szkolnego 1932/33,
II miejsce – Anna Bielińska – za Świadectwo szkolne Szkoły Powszechnej z Kalinówki K. z roku szkolnego 1945/46,
II miejsce – Jadwiga Zub – za zaświadczenie szkolne Publicznej Szkoły Powszechnej w Boguszkach z roku szkolnego 1945/46,
III miejsce – Czesław Wiszowaty – za notatki z przebiegu Kursu Kroju i Szycia opatrzone oryginalną pieczęcią mistrzyni Janiny Wądołowskiej z roku 1947.

Zdjęcia i dokumenty będą dostępne na stronie monki.archiwa Najstarszy dokument szkolny z Moniek to świadectwo Czteroklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej Jana Zajkowskiego z roku 1936. Wyraźnie widać podpis nauczycielki Julii Zawistowskiej, nie do odczytania jest natomiast nazwisko osoby pełniącej obowiązki dyrektora. W roku 1937 jest to Mieczysław Skibiński, co potwierdza kronika szkoły i jedno ze świadectw. Numer świadectwa świadczy o tym, że w klasie było co najmniej 33 uczniów.

W roku 1951 pierwszy rocznik opuścił działającą w Mońkach Państwową Średnią Szkołę Zawodową. W 1947 do komunii w monieckiej parafii przystąpiło ok. 70 dzieci. Nauczycielka - Irena Szumska prowadziła w latach 50-tych prężnie działający zespół muzyczno-teatralny. I to wszystko działo się przed powołaniem powiatu.

Na spotkaniu udało się nam ustalić kilka nazwisk i doprecyzować niektóre informacje, ale wiele kart zostało jeszcze nie odkrytych. W państwa szufladach są na pewno inne dokumenty, prosimy bardzo podzielcie się z nami, razem możemy uzupełniać historię naszej miejscowości.

Wiesława Filipkowska









<<< wstecz
zamknij