Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Ratujemy i Uczymy Ratować


Podczas "Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca" (16 października) w całej Polsce odbyła się próba bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono na tak ogromną skalę naukę podstawowych czynności ratujących życie do szkół podstawowych.

Organizatorami akcji w Mońkach była Fundacja na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego, Stowarzyszenie Przyjaciół "Dwójki" oraz Szkoła Podstawowa nr 2, przy pomocy Straży Pożarnej, Policji oraz Pogotowia Ratunkowego. Akcja odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mońkach - w małej sali gimnastycznej - z udziałem uczniów z klas III-VI. W jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na 17 fantomach wzięło udział 235 osób: uczniowie, nauczyciele, strażacy, policjanci oraz członkowie Pokojowego Patrolu WOŚP. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim szkołom, instytucjom i osobom prywatnym za użyczenie fantomów i pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

Ostateczny rezultat dzisiejszego wydarzenia Fundacja WOŚP ogłosi w połowie przyszłego tygodnia, po podliczeniu raportów ze wszystkich miejsc, które uczestniczyły w akcji. Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej została zorganizowana w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest prowadzony przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od 2006 roku. Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Do tej pory Programem objętych jest 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad półtora miliona dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100.000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji, która 3 lata temu, dzień 16. października ustanowiła Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca.

Większość osób potwierdza, że przechodziło kurs pierwszej pomocy, ale nie są pewni czy nadal pamiętają zasady ratowania ludzkiego życia lub obawiają się, czy nie zrobią komuś krzywdy. Dla dużej części pierwsza pomoc kojarzy się z czymś bardzo skomplikowanym, bo tak zostało to im wcześniej przedstawione. Celem bicia rekordu przez Fundację WOŚP jest między innymi obalanie takich mitów. Pierwsza pomoc to naprawdę proste czystości, które warto jednak sobie co jakiś czas przypominać – kilkadziesiąt tysięcy osób w całej Polsce miało dziś szansę to zrobić.

Obejrzyj więcej zdjęć










<<< wstecz