Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Witaj szkoło


Przedstawiamy najważniejsze zmiany jakie od nowego roku szkolnego obowiązują w szkolnictwie.

Od 1 września uczeń nie będzie mógł być całkowicie zwolniony z zajęć wychowania fizycznego, ale tylko z wykonywania określonych ćwiczeń. Lekarz ma zadanie wskazać, jakich ćwiczeń dziecko nie może wykonywać oraz przez jaki okres czasu. W szczególnym przypadkach szkoła może zwolnić ucznia z zajęć wychowania fizycznego tylko na podstawie uzasadnionej opinii lekarza. Od 1 września nastąpi również zmiana w systemie oceniania uczniów podczas zajęć z wychowania fizycznego. Nauczyciel oprócz oceny wyrażonej w skali od 1 do 6 będzie mógł wystawić ocenę opisową. Przy wystawianiu oceny nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę nie tylko prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, systematyczność, ale również udział w dodatkowych zajęciach sportowych oraz w zawodach szkolnych.

Od nowego roku szkolnego nauczyciele będą mogli we wszystkich klasach (od klasy I szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej) stosować oceny opisowe. Tutaj szkoła będzie miała wybór, a taka możliwość ma dotyczyć wszystkich lub wybranych zajęć. Oceny opisowe mają być sporządzane na komputerze. Pamiętajmy jednak, iż oceny klasyfikacyjne muszą być wystawiane jednocześnie w formie stopnia.

Jedna z najważniejszych reform Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczy darmowych podręczników dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Trwa drugi rok reformy podręcznikowej. Do 2017 roku wszyscy uczniowie mają uczyć się z darmowych książek, za które zapłaci rząd. 1 września 2014 roku darmowy podręcznik "Nasz elementarz" otrzymali uczniowie klas pierwszych. W tym roku klasy pierwsze i drugie podstawówki również dostaną elementarz przygotowany przez MEN. Podręczniki do pozostałych klas czwartych szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów kupi szkoła w ramach dotacji.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w szkołach i przedszkolach zniknie "śmieciowe jedzenie". Niezdrowego jedzenia nie będzie można również reklamować na terenie szkół. To efekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która 28 listopada została przekazana do podpisu Prezydentowi. Ustawa wejdzie w życie 1 września 2015 roku, placówki oświatowe na dostosowanie się do nowych przepisów będą miały 3 miesiące.

Od początku nowego roku szkolnego obowiązuje także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie wliczania oceny z religii/etyki do średniej ocen. Ocena z religii/ etyki będzie wliczana do średniej ocen w przypadku, gdy uczeń uczęszczał na zajęcia z religii, czy etyki. Pamiętajmy, że owszem ocena jest wliczana do średniej ocen, ale nie ma wpływu na promocję. Ocena z etyki będzie umieszczona na świadectwie szkolnym.







<<< wstecz
zamknij