e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Procesja do czterech ołtarzy


Boże Ciało, święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzimy co roku w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W całej Polsce wiąże się z uroczystą procesją, która zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach.

Po mszy świętej w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego ruszyła barwna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ustawionych przy ulicy Tysiąclecia (dom p. Rutkowskich), Alei Niepodległości (SP ZOZ), ulicy Słowackiego (Urząd Miejski), przed kościołem M.B. Częstochowskiej (przy pomniku Jana Pawła II).

Na procesji Bożego Ciała nie mogło zabrakną Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz chóru parafialnego. Niektóre niesione chorągwie zostały całkowicie odnowione, warto przypomnieć, że zostały uszyte w 1938 roku.

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jako pierwszy obchody tego święta w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Przed rozbiorami w procesji warszawskiej kapłanowi niosącemu monstrancję z Najświętszym Sakramentem towarzyszył król i najwyżsi dostojnicy państwowi. Uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

W okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała w Warszawie były niezwykle uroczyście celebrowane. Z kolei w pierwszych latach po II wojnie światowej (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli przedstawiciele komunistycznych władz, chcący w ten sposób zyskać uznanie społeczeństwa.

17 lutego 1967 r. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!