Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Europejski Tydzień Szczepień


W dniach 20-25 kwietnia, już po raz dziesiąty obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez państwa, a główny cel Tygodnia to stałe podkreślanie znaczenia szczepień rutynowych, które chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi.

Co zyskujemy, stosując szczepienia? O czym powinniśmy pamiętać?
WHO wylicza 7 kluczowych faktów:
- Szczepienia ratują życie.
- Powinno się dążyć do zwiększenia dostępności szczepień dla wszystkich.
- Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie.
- Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż prowadzą do zgonów.
- Istnieje możliwość eliminacji chorób za pomocą szczepień.
- Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
- Zdrowie dzieci zależy od silnych systemów opieki zdrowotnej.

W działania promujące szczepienia aktywnie włącza się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Od 2013 roku realizowana jest akcja informacyjna „Zaszczep w sobie chęć szczepienia”, a jej najważniejsze cele to wskazanie korzyści wynikających ze szczepień ochronnych oraz podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym, którym można przeciwdziałać właśnie za pomocą szczepień. Akcja ta kierowana jest zarówno do środowisk medycznych – lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej – jak i środowisk pozamedycznych, szczególnie rodziców i opiekunów dzieci (więcej informacji na stronie www.szczepienia.gis.gov.pl ).

Warto, by Europejski Tydzień Szczepień stał się okazją do refleksji. Korzystajmy więc z rzetelnych źródeł informacji w zakresie szczepień ochronnych. Uodpornijmy się na mity szczepionkowe. I zadbajmy o zdrowie własne, naszych dzieci i całej populacji.



<<< wstecz
zamknij