e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Wieczór poetycki Marcina Sołowiej


W dniu 28 stycznia 2015 roku Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach zorganizował spotkanie poetyckie Marcina Solowiej, który od urodzenia jest mieszkańcem Moniek. Tu spędził lata przedszkolne i szkolne. Później studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, skończył także studia podyplomowe: Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie pracuje w Urzędzie Skarbowym w Mońkach. Jest mężem i ojcem dwójki dzieci.

Pan Marcin Sołowiej jest autorem tomiku wierszy "Moje OBrazy", wydanego w 2013 roku w Warszawie przez Warszawską Firmę Wydawniczą SC. Na okładce tomiku umieszczono następujący tekst: "50 wierszy Marcina Sołowiej - OBrazów pokazujących jego wewnętrzny krajobraz, ale też odmalowujących to, co wokół autora, który prozę życia przemalowuje w poetycką wypowiedź, nieraz sarkastyczną, nieco ironiczną, a kiedy indziej prawdziwie liryczną."

Pierwszym punktem spotkania była rozmowa Barbary Kuprel z poetą – dostępna pod adresem http://dzieci.bpmonki.pl/wywiad_marcin_solowiej.html Następnie jego wiersze czytały gimnazjalistki Izabela Kulikowska i Patrycja Wroceńska. Później na temat utworów Marcina Sołowiej wypowiedziała się dr Zofia Olek-Redlarska - autorka wierszy dla dzieci oraz dla dorosłych, zawodowo związana z Uniwersytetem w Białymstoku.

Urozmaiceniem spotkania była prezentacja polsko-bułgarsko-czeskiej grupy muzycznej SARAKINA. Dokonał jej jeden z członków zespołu Pan Jan Mlejnek. Kompozycje i aranżacje Sarakiny, z wpływami bułgarskiej muzyki tradycyjnej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej, przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Grupa, którą tworzą absolwenci wyższych szkół muzycznych, koncertuje od 1999 roku w różnych miastach Polski oraz za granicą, m.in. w Rumunii, Austrii, Irlandii, we Włoszech, w Bułgarii, w Luksemburgu oraz w Niemczech. Zespół zdobywa nagrody uczestnicząc w festiwalach i konkursach. Sarakina wydała już 5 muzycznych albumów na CD. Więcej informacji na jej temat prezentuje strona internetowa www.sarakina.art.pl

Na zakończenie spotkania poeta podpisywał tomik wierszy "Moje OBrazy", zaś muzyk płyty CD grupy SARAKINA.

Barbar Kuprel   od początku

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monki.pl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monki.pl wymaga zgody redakcji portalu!