Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

50-lecie Praw Miejskich


Nadawanie przywilejów tzw. "Praw Miejskich" miejscowościom, które w określonym czasie, jak wiemy z historii, pełniły w swoim regionie ważne funkcje rozwojowe, np. w handlu, administracji, w ogóle postępie cywilizacyjnym, przyjmowane było przez społeczność z dużą aprobatą. Daty traktowano jako "narodziny miast" i co jakiś czas nadawano im uroczysty charakter obchodów. Decydowali o tym od wieków królowie lub ówcześnie rządzący naszym krajem. Dokumenty były skrzętnie przechowywane, a w wielu ambitniejszych ratuszach na ścianach wieszano wizerunki wybitnych włodarzy lub upamiętniające składy radnych.

Taki przywilej, w ramach kolejnej reformy administracyjnej kraju, 1 stycznia 1965 roku otrzymała między innymi mała osada na białostocczyźnie - Mońki. Fakt ten wywołał wtedy w społeczeństwie powiatu monieckiego niemal euforię, bo to było wydarzenie nie tylko formalnie urzędowe, ale bardzo głęboko satysfakcjonujące setki obywateli, którzy swą ofiarną pracą, ciężką pracą, przyczynili się do tego sukcesu. Z małej osady, w której od 1954 r. (utworzenie powiatu) zlokalizowano ośrodek decyzyjny władz powiatowych, na mapie Polski pojawiło się miasto i powiat budzący podziw nie tylko wśród sąsiadów na białostocczyźnie, ale także w kraju.

Przyznanie praw miejskich poprzedziło wydarzenie, które miało niewątpliwie wpływ na tę decyzję. Rok wcześniej, we wrześniu obchodzono hucznie 10-lecie powstania powiatu monieckiego. codziennie niemal oddawano do użytku jakiś obiekt użyteczności publicznej, wybudowany przy udziale wkładów materialnych ludzi, a więc: dróg, szkół, remiz strażackich, klubów kultury. Punktem kulminacyjnym było oddanie do użytku budynku Liceum Ogólnokształcącego i związana z tym uroczystość.

Pierwsza sesja Miejskiej Rady Narodowej odbyła się 9 stycznia w atmosferze niecodziennych emocji. Przewodniczył jej radny - Antoni Stolarczuk, bardzo aktywny działach sportowy. Zewsząd płynęły gratulacje i słowa uznania. głównymi odbiorcami tych gratulacji byli aktywni mieszkańcy Moniek, sąsiednich gmin, na czele z Przewodniczącym Prezydium PRN - Czesławem Gartychem, głównym inicjatorem i organizatorem tych wydarzeń. Po pełnych uniesień wystąpieniach radni wybrali Burmistrza, został nim - Zenon Storonowicz.

Ówcześni radni miasta byli bezinteresownymi społecznikami, reprezentowali różne zawody. Nie łatwo było ich do tej działalności zachęcić. Przyświecał im jeden cel: dobro i dalszy rozwój miasta. Zachowały się zdjęcia z pierwszej historycznej sesji Miejskiej Rady Narodowej w Mońkach, autorstwa ówczesnego przedstawiciela Redakcji "Gazety Współczesnej" - Włodzimierza Zmarzlika. Oto te fotki.

Obejrzyj więcej zdjęć








<<< wstecz
zamknij