Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Wpisy do rejestru


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach przypomina, że na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 136, poz. 914, z późn. zm.) wprowadzono obowiązek rejestracji producentów rolnych i sadowników.

Powołany wyżej przepis prawny dotyczy producentów rolnych, którzy są dostawcami bezpośrednimi – czyli producentów małych ilości żywności nieprzetworzonej pochodzenia roślinnego, sprzedawanej konsumentowi finalnemu, tj. osobom fizycznym – indywidualnym, np. na targowiskach, placach targowych, w bramach własnych gospodarstw rolnych, handlu obwoźnym, jak również lokalnym sklepom i zakładom gastronomicznym (restauracje, bary, stołówki szkolne i inne).

Produkty pierwotne – to produkty ziemi, pochodzące z hodowli, polowań i połowów. Produkty pierwotne obejmują produkty:
- pochodzenia roślinnego – czyli zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby hodowlane;
- pochodzenia zwierzęcego – czyli jaja, surowe mleko, miód, produkty rybołówstwa;
- zbierane w ich naturalnym środowisku (rosnące w warunkach naturalnych) zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, czyli grzyby, jagody, ślimaki, itp.

Dostawy bezpośrednie obejmują również środki spożywcze pochodzące z produktów lub surowców o których mowa wyżej w postaci kiszonej lub suszonej. Dostawa bezpośrednia nie może być działalnością, w rozumieniu działalności gospodarczej, w systemie pośrednictwa i dalszej odsprzedaży.

Działalność ta może odbywać się bezpośrednio pomiędzy producentem środków surowców, czyli płodów rolnych i:
a) konsumentem finalnym, albo
b) lokalnym sklepem detalicznym lub lokalną restauracją bądź stołówką, nie w celu dalszej odsprzedaży innemu podmiotowi gospodarczemu, lecz w celu zaopatrzenia konsumentów finalnych (klientów).

Dostawy bezpośrednie nie dotyczą produktów pierwotnych wprowadzanych do obrotu przez zakład podmiotu działającego na rynku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi działalność w ramach dostaw bezpośrednich wymaga rejestracji.

W związku z tym producent produktów pochodzenia roślinnego zobowiązany jest:
1. Złożyć wniosek do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach, ul. Tysiąclecia 5, 19-100 Mońki, o wpis do rejestru zakładów z dołączonym zaświadczeniem o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych - wpis do rejestru zakładów następuje na podstawie złożonego przez producenta prowadzącego działalność w zakresie dostaw bezpośrednich wniosku, natomiast Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach wydaje zaświadczenie o wpisie do rejestru zakładów prowadzących sprzedaż bezpośrednią.
2. Przestrzegać wymagań higienicznych określonych w części A załącznika I do rozporządzenia nr 852/2004 w zakresie odnoszącym się do surowców pochodzenia roślinnego, zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Brak wpisu do rejestru i brak zatwierdzenia grozi karą finansową. Podmioty prowadzące na terenie powiatu monieckiego działalność z zakresu produkcji pierwotnej, dostaw bezpośrednich czy też przetwórstwa, które nie posiadają zaświadczenia o wpisie do rejestracji działalności powinny jak najszybciej złożyć odpowiednie wnioski do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mońkach.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mońkach - lek. med. Andrzej Marian Berner


<<< wstecz
zamknij