Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego


Statystyki podlaskiej Policji za rok 2013 wskazują, że osoby piesze uczestniczyły w 189 wypadkach drogowych zaistniałych na terenie naszego województwa. Stanowi to 25,8 % ogółu wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 37 osób a 160 osób zostało rannych. Z winy pieszych zaistniały aż 64 wypadki drogowe (15,9 % ogółu zabitych i 5,2 % ogółu rannych), co stanowi 8,7 % ogółu zdarzeń na terenie województwa podlaskiego. W powiecie monieckim w 2013 roku odnotowano 20 wypadków drogowych w tym 4 z udziałem pieszego, gdzie śmierć poniosła 1 osoba, a 3 zostały ranne.

Pod pojęciem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści. W trakcie "zderzenia" z pojazdem pieszego nie chroni nic. Nie może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, strefy kontrolowanego zgniotu etc. Jest całkowicie "odsłonięty" i w konsekwencji narażony na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. W zderzeniu z pojazdem poruszającym się z prędkością 50 km/h - pieszy ma już tylko około 50 proc. szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spadają praktycznie do zera. Piesi to też uczestnicy ruchu drogowego, w dodatku najbardziej bezbronni. Policyjne statystyki dowodzą, że błędy pieszych są przyczyną 15-20 procent wypadków drogowych. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie na czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego. Mając na uwadze duże zagrożenie pieszych policjanci ruchu drogowego w ramach działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, jak również bacznie przyglądać się czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Apelujemy do pieszych aby dbali o swoje bezpieczeństwo.

Pieszy, który ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym). Przepis ten nabiera szczególnego znaczenia w porze jesienno-zimowej. Z drugiej zaś strony fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność. Zachowywanie tej ostrożności nie jest stratą czasu i na pewno opłaca się pieszemu.

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:
• Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (art. 43 „Kodeksu Drogowego”)
• Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
• Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.
• W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
• Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe poprawiają widoczność na drodze. Bądźmy bezpieczni na drogach.


<<< wstecz