Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Nowy projekt RPO


"Konsultacje społeczne Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020".
15 listopada 2013 r. ruszyły konsultacje projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014 - 2020.

Projekt nowego RPO podzielony jest na osiem osi tematycznych (plus Oś IX, czyli Pomoc Techniczna).

  • Oś I to działania na rzecz konkurencyjności gospodarki regionu (242,4 mln euro). Będzie m.in. wpierana działalność badawczo - rozwojowa, inwestycyjna i innowacyjna w przedsiębiorstwach. Wyszczególniono tu również oddzielną pomoc na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach. Zarezerwowano też pieniądze na utworzenie terenów inwestycyjnych. Specjalne działanie dedykowane jest rozwojowi przedsiębiorczości w gminach, położonych na obszarach Natura 2000 (bo tam trudniej prowadzić działalność gospodarczą).

  • Oś II stawia na rozwój przedsiębiorczości i aktywności zawodowej (122,5 mln euro). W projekcie przewidziano m.in. wsparcie na aktywizację osób bezrobotnych, samozatrudnienie, pomoc w powrocie do pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych. Zaplanowano również działania na rzecz podniesienia kwalifikacji pracowników w przedsiębiorstwach - ale przy tzw. podejściu popytowym, czyli to przedsiębiorca musi dostrzec potrzebę szkolenia swoich pracowników i dopiero wtedy zlecić wybranej przez siebie firmie szkolenie (a nie na odwrót, jak jest teraz).

  • Oś III koncentruje się na podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji (80 mln euro). Celem jej jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego i dostosowania go do rzeczywistych potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy.

  • Oś IV dotyczy poprawy dostępności transportowej (194 mln euro). Z tych pieniędzy będą mogły być realizowane przebudowy dróg wojewódzkich i budowa lotniska. Natomiast remonty dróg lokalnych (powiatowych i gminnych) mają być możliwe tylko w trzech przypadkach: jeśli prowadzą do tzw. sieci TEN-T (czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej, w naszym województwie zaliczają się do niej tylko dwie drogi krajowe: S8 i S61), do przejścia granicznego lub obszaru przemysłowego. Skąd te ograniczenia? Z uwagi na konieczność koncentracji ograniczonych środków na najpilniejszych inwestycjach, które mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego województwa, a co za tym idzie do wyższych dochodów jego mieszkańców.

  • Oś V to akcent na gospodarkę niskoemisyjną (158,5 mln euro). Promowana będzie energetyka oparta na źródłach odnawialnych. Cel to nie tylko zwiększenie udziału oze, chodzi również o to, by właścicielami tych źródeł stali się mieszkańcy województwa, podlascy przedsiębiorcy (i czerpali z nich zyski). W ramach tej osi przewidziane jest również wsparcie na zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (adresowane do spółdzielni, wspólnot).

  • Oś VI stawia na ochronę środowiska (70 mln euro). Zakłada ona m.in. inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej (realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych), gospodarki odpadami czy np. opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo.

  • Oś VII zakłada poprawę spójności społecznej, w tym walkę z ubóstwem (75 mln euro). Jej celem będzie aktywna integracja osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem - poprzez podjęcie pracy, kształcenia. Rewitalizacja społeczna oraz rozwój szeroko rozumianego kapitału społecznego, czyli rozwój aktywności społecznej, będzie się odbywać przy zaangażowaniu społeczności lokalnych (RKLS - Rozwój kierowany przez lokalną społeczność).

  • Oś VIII zakłada inwestycje w infrastrukturę na potrzeby rozwijania usług użyteczności publicznej (107,5 mln euro), m.in. w szkołach, placówkach ochrony zdrowia (ale inwestycje te muszą być powiązane z wprowadzeniem wyższej jakości kształcenia czy usług medycznych).



Źródło: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl/osie-tematyczne.html

27 listopada br. na auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Świerkowej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne (z zaplanowanych czterech – 5 grudnia Łomża, 6 grudnia Suwałki, 18 grudnia Bielsk Podlaski).

Wszelkie uwarunkowania, cele i wskaźniki, wynikające z dokumentów unijnych i krajowych, wyjaśnił zebranym Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO i szef grupy roboczej, która pracowała nad projektem. Odniósł się również do celów i kierunków rozwoju, jakie wyznacza nam Strategia.
Zachęcam wszystkich mieszkańców powiatu monieckiego do zapoznania się z projektem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014 - 2020.

Do 2 stycznia 2014 roku każdy może wysłać uwagi do projektu. Swoje propozycje można wysyłać wyłącznie na formularzu zamieszczonym na stronie http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl/konsultacje-rpowp-2014-2020.html

Cezary Grygo


<<< wstecz