Preloader Image
wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024    wybory2024
<<< wstecz

Wybierzmy Rzekę Roku 2013


Trwa głosowanie w plebiscycie na Rzekę Roku 2013 http://rzekaroku.baobab.nazwa.pl/ W finale z podlaskich rzek jest też Biebrza, niestety zajmuje dopiero drugie miejsce z niemałą stratą.

Każdy może wybrać rzekę, która najbardziej mu się podoba. Wystarczy oddać na nią swój głos, kibicować jej przez cały plebiscyt, namawiając do udziału w nim innych. Wybierz swoją rzekę, zagłosuj i pomóż jej wygrać! Głosowanie trwa od 1 do 29 września. Kliknij w miniaturkę poniżej, aby poznać rzekę. Możesz oddać głos tylko raz z danego adresu e-mail. Twój głos zostanie zaliczony po kliknięciu w link, który otrzymasz w e-mailu po oddaniu głosu. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób. Szczegóły w regulaminie.

Konkurs Rzeka Roku w Polsce jest częścią programu Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę dofinansowanego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.



Rzeka, którą ogląda się od środka. Biebrza w Goniądzu, Gmina Goniądz, woj. podlaskie

Plątanina zatopionych drzew – to jedno z najciekawszych miejsc tej rzeki, na której powstaje Biebrzański Szlak Podwodny. Nurkowie, którzy już tu byli opowiadają o dwumetrowych sumach, ławicach srebrzystych ryb, zielonych szczupaków, błyskających w słońcu płotkach i krasnopiórkach, i koloniach słodkowodnych gąbek. Spływ podwodnym szlakiem Biebrzy to fitness w komfortowym chłodzie i dynamicznej, dzikiej scenerii. Dolina rzeki zachwyca rozległą panoramą bez śladu infrastruktury (do oglądania z tarasu widokowego) za to z charakterystycznym, niepowtarzalnym zapachem rzeki zasobnej w ryby, a latem obezwładniającej woni mięty i tataraku. W ocenie biologów rzeka ma 30 procent zasobów własnego życia, co jest europejskim ewenementem. Można w niej znaleźć chronionego pływacza zwyczajnego czyli jedną z niewielu roślin mięsożernych w Polsce oraz małże, bez których nie może istnieć ryba różanka, bo tylko do nich składa ikrę. Powszechnym widokiem są bobry, które bez trudu mogą tu znaleźć brzegi zupełnie niedostępne dla ludzi, od strony wody i lądu. Stąd także rozpowszechnione przekonanie, że w Biebrzy mieszka Bezdennik, strażnik głębin, dzięki któremu przetrwała ona w niezmienionym stanie, w odróżnieniu od innych rzek. Szef biebrzańskiego klubu płetwonurków, Mirosław Kobeszko zwany Meandertalczykiem Biebrzańskim omal się z nim nie zetknął.

<<< wstecz
zamknij