e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Psy na medal


Przez dwa dni na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mońkach odbywały się Ogólnopolskie Mistrzostwa IPO psów obrończych, do zawodów dopuszczono 28 psów.

Warto wspomnieć co to jest IPO (International Prüfungs Ordnung) - międzynarodowa próba pracy, psy szkolone w zakresie posłuszeństwa, obrony i tropienia. Są 3 stopnie IPO, od IPO1 (najniższy) do IPO3 (najwyższy); IPO niekiedy zapisywane jest jako IP.

Sędzią głównym zawodów był Tadeusz Roszkiewicz - zajmujący się psami już od pięćdziesięciu lat. W sędziowaniu pomagali mu: Beata Ryl (ślady IPO I, II, III), Marian Raczek (obrona IPO I, II, III), Jan Lenard (posłuszeństwo IPO I, II, III). Pozorantami w tegorocznych zawodach byli: Jarosław Kujawski, Martin Toth, Bartosz Przykuta.

Najwięcej było owczarków niemieckich, były również rasy: owczarek belgijski, airedale, terrier, border, collie. Za każdą wykonaną czynność pies otrzymywał punkty. Wczesnym rankiem psy wyruszyły w pobliski las by tropić ślad obcy (600 kroków) w czasie 60 minut. Na głównej płycie boiska psy musiały wykonywać czynności:
- posłuszeństwo: chodzenie przy nodze bez smyczy, siad z marszu, waruj z marszu i przywołanie do mnie, stój z biegu, aportowanie na płaskim terenie, aportowanie przez płotek o wys. 1 m 15, aportowanie przez przeszkodę ukośną 1,8 m 15, wysyłanie naprzód z warowaniem, warowanie przy odwracaniu uwagi,
- obrona: rewirowanie za pozorantem, osaczanie i oszczekanie, zatrzymanie pozoranta w czasie ucieczki, obrona po ataku pilnowanego pozoranta, eskortowanie pozoranta z tyłu, napad pozoranta w czasie transportu, atak na psa z ruchu, pilnowanie pozoranta i obrona po jego ataku.

Zwycięzcą w IPO III i w IPO I został pies Dariusza Kowalskiego za najlepszy ślad.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!