e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

I już po stażu...


18 uczniów technikum w zawodzie technik rolnik, technik technologii żywności i technik handlowiec odbyło staż zawodowy w ośrodku szkoleniowym Deula Hildesheim w ramach programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” z projektu pt.: „Odnawialne źródła energii szansą na pozyskanie dodatkowego źródła dochodu dla gospodarstw wiejskich”. Uczestnicy mieli zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie. Ośrodek prowadzi kształcenie i doskonalenie zawodowe w obszarze techniczno-rolniczym i ochrony środowiska. Miejsce odbywania praktyk było dobrze wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia. Ośrodek był bardzo dobrze przygotowany, pracownicy mili, kulturalni i życzliwi.

-Staż w Niemczech był niezapomnianym wydarzeniem w moim życiu i na pewno długo zostanie w mojej pamięci. Najbardziej podobał mi się nowoczesny skomputeryzowany kombajn do zbiorów – powiedział Mateusz Kuc, uczestnik stażu.
-Duże wrażenie zrobiła na mnie nowoczesna, zadaszona hala uprawowa - dodaje Damian Pawelski, kolejny uczestnik - Wolny czas mieliśmy bardzo dobrze zagospodarowany. Graliśmy w piłkę nożną, piłkarzyki, korzystaliśmy również sauny, kręgli i bilardu.
-Bardzo przydały mi się zajęcia pedagogiczne przed wyjazdem – mówi Edyta Wasilewska – bardzo przydał mi się język niemiecki, mogłam rozmawiać i czuć się swobodnie w obcym kraju.
-Niemcy to piękny kraj, dobrze zorganizowany, poznaliśmy zabytki i kulturę Hildesheim i Hanoweru – dodaje Ewelina Sokołowska – Chcemy tam wrócić, mam nadzieję, że to nie mój pierwszy taki wyjazd zagraniczny.

Młodzież przed wyjazdem uczestniczyła w zajęciach pedagogiczno-kulturowo-językowych, gdzie odbyła między innymi 50–godzinny kurs z języka niemieckiego oraz zajęcia związane z tematyką projektu w tym zajęcia interpersonalne związane z odnajdywaniem się w nowych sytuacjach. Na zakończenie stażu wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikaty potwierdzające nabyte podczas stażu umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Uczestnicy projektu są bardzo zadowoleni z możliwości wyjazdu na staż w ramach projektu mobilności programu Leonardo da Vinci, gdyż wzbogacili branżowe słownictwo w języku niemieckim, poznali najnowsze rozwiązania w stosowane do produkcji biogazu, a także poznali proste zasady organizacji czasu i dyscypliny, które warto wcielać w życie osobiste jak i zawodowe. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Mońkach. Całkowity koszt 37 300 Euro jest finansowany z Funduszy Unijnych.

Opiekunowie stażystów: Ewa Matus i Bogumiła Wysocka


   od początku

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!