Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Staż zawodowy w Niemczech


W dn.02.06-15.06.2013 uczniowie i nauczyciele ZSOiZ w Mońkach wyjadą na 2-tygodniowy staż zawodowy do Niemiec w ramach projektu unijnego Leonardo da Vinci pt.: „Odnawialne źródła energii szansą na pozyskanie dodatkowego źródła energii dla gospodarstw wiejskich”. W stażu weźmie udział 18 uczniów klas technikum w zawodach: technik rolnik, handlowiec i technik technologii żywności oraz 2 nauczycieli opiekunów.

Niemieckim partnerem jest DEULA Hildesheim, który prowadzi od wielu lat kształcenie i doskonalenie zawodowe związane z rolnictwem, ogrodnictwem, architekturą krajobrazu i energiami odnawialnymi (OZE). Dzięki dobrze wykształconej i przygotowanej kadrze pedagogicznej oraz stałej współpracy z producentami sprzętu, urządzeń i maszyn ośrodek zapewnia wysoką jakość kształcenia. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz bazą dydaktyczną, które są systematycznie odnawiane i wyposażane.

DEULA Hildesheim jako partner jest znany wśród szkół rolniczych z terenu całego kraju, gdyż wielokrotnie szkoleni byli tam nauczyciele jak i uczniowie z Polski.

Młodzież wraz z opiekunami będzie zakwaterowana w ośrodku przez cały okres trwania stażu. W pierwszym tygodniu uczestnicy projektu będą odbywać zajęcia na terenie ośrodka, natomiast w drugim tygodniu w pobliskiej biogazowni. Stażyści poznają również kulturę, zwyczaje i zabytki naszych sąsiadów: Hildesheim i Hanower.
Udział w stażu umożliwi uczniom:
- podniesienie umiejętności zawodowych i językowych,
- zdobycie doświadczenia zawodowego w dziedzinie odnawialnych źródeł energii,
- zachęci do otwartości i współpracy,
- podniesienie własnej dyscypliny pracy, wypracowanie samodzielności, a także wzrostu pewności siebie.
- znalezienie atrakcyjnej pracy po ukończeniu szkoły.

Po zakończeniu stażu uczniowie otrzymają dokumenty: EUROPASS MOBILITY honorowany w całej UE oraz zaświadczenie o udziale w projekcie LdV.

Uczniowie naszej szkoły w większości mieszkają na terenach wiejskich, w przyszłości przejmą gospodarstwa. Aby być konkurencyjnym i przetrwać trudne czasy należy kształcić się, zdobywać doświadczenie i rozwijać gospodarstwa rolne. Dlatego powinno się brać przykład z innych państw, które mogą pochwalić się nowymi technologiami, nowoczesnym sprzętem, ekologią, a co za tym idzie - oszczędnością.

Udział w tym projekcie poszerzy horyzonty uczestników, otworzy im oczy i da szansę na lepszy start w dorosłe życie.

Koordynator projektu Jolanta Randzio - nauczyciel realizujący projekt Mirosława Dąbrowska


<<< wstecz