Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

Kongres Sportu Powszechnego


Spotkanie ze światem sportu, z samorządowcami, instruktorami, sportowcami i nauczycielami, polegające na omówieniu problemów sportu powszechnego w danym województwie to inicjatywa minister Joanny Muchy. Odbyła już dziesięć takich spotkań w poszczególnych województwach, podlaskie jest więc jej 11 kongresem.

Na Kongres Sportu do Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku i spotkanie z minister sportu i turystyki Joanną Muchą przyjechało około 200 osób. Władze wojewódzkie reprezentował wicewojewoda Wojciech Dzieżgowski, samorządowe województwa reprezentował członek zarządu Jacek Piorunek, władze miejskie zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Renata Przygodzka. Wśród przybyłych znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele klubów i stowarzyszeń sportowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele w-f.

Minister przedstawiła katastrofalną sytuację polskiego społeczeństwa, wykluczonych ze sportu, z jakiejkolwiek aktywności fizycznej od dzieci klas najmłodszych, poprzez młodzież i dorosłych, na starszych i niepełnosprawnych kończąc. Tylko 6-12 proc. polaków uprawia sport, 49 proc. Polaków nie ma żadnej styczności ze sportem czy aktywnością fizyczną. W szkołach podstawowych i gimnazjach 20 proc. uczniów nie uczestniczy w lekcjach w-f, 30 proc. w szkołach ponadgimnazjalnych. Pani minister przywołała raport jednej z amerykańskich agencji, według której dzisiejsze pokolenie dziesięciolatków będzie pierwszym, którego wiek życia w stosunku do rodziców skróci się o 5 lat. Powodem takiego stanu rzeczy jest otyłość dzieci i brak ruchu.

Sympatycznym punktem obrad Kongresu stał się moment wręczenia przez minister sportu i turystyki odznak sportowych zasłużonym działaczom z województwa. Nagrodzonych zostało 9 osób w tym dwie osoby z Moniek. Srebrną odznaką "Za Zasługi dla Sportu" nagrodzony został nauczyciel monieckiego gimnazjum Bogdan Sierba, natomiast brązową odznakę otrzymał nauczyciel ZSOiZ Mieczysław Gawieńczyk.










<<< wstecz