e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Podlaskie - Co dalej ?


29 października w sali kameralnej Monieckiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie mieszkańców naszego powiatu z posłem na Sejm RP Robertem Tyszkiewiczem, który przedstawił propozycje, oraz koncepcje rozwoju naszego regionu.

Robert Tyszkiewicz jest białostoczaninem, pełni funkcje wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, jest także członkiem Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu do spraw Białorusi. Gość został zaproszony przez Przewodniczącego Monieckiego Koła Platformy Obywatelskiej Arkadiusza Studniarka.

Głównym celem spotkania było przedstawienie propozycji rozwoju naszego regionu w nowej perspektywie finansowej w latach 2014-2020. Robert Tyszkiewicz wspomniał o możliwości uzyskania miliardów Euro z unijnej kasy dla Polski i naszego województwa. Poseł przedstawił zasadnicze kierunki rozwoju naszego województwa. Ze szczególnym uwzględnieniem dóbr, które posiadamy, a nie wszystkie do końca wykorzystujemy, mając na myśli m.in. parki narodowe, nieskażone środowisko, turystykę, mleczarstwo, przemysł drzewny. Wspomniał też o sanatoriach, których praktycznie nie posiadamy, a przecież środowisko naturalne predysponuje nasz region do ubiegania się o tego typu inwestycje.

Poseł dość krytycznie ocenił aktywność Powiatu Monieckiego w pozyskiwaniu środków unijnych, jego pasywność i brak większego zaangażowania we wdrażaniu trudnych, ale perspektywicznych pomysłów. Poseł nie ukrywał, że szansą dla większego rozwoju powiatu monieckiego jest wykorzystywanie środków unijnych związanych z obsługą Biebrzańskiego Parku Narodowego, z próbą powołania parku kulturowo - militarnego na bazie Twierdzy Osowiec przy wsparciu lokalnych samorządów, Urzędu Marszałkowskiego, oraz instytucji centralnych. Większe wykorzystanie uznanej marki w Polsce, oraz Europie, jaką jest Biebrza.

W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania dyskutowano między innymi o budżetach gminnych i powiatowych, o ich dyscyplinie. Poseł tłumaczył, że jeśli już zadłużać budżety to rozsądnie, tak żeby jak najwięcej środków pozyskiwać z zewnątrz. Nie zabrakło też narzekania na Urzędy Pracy, które prowadzą bezsensowną politykę walki z bezrobociem, ale według słów R. Tyszkiewicza w najbliższym czasie ma się to zmienić. Rozmawiano też o służbie zdrowia, o zasadności budowania lotniska na Podlasiu, poruszono także kwestię remontu drogi 65, czyli Białystok - Mońki - Ełk. Według posła, droga ta musi zostać w najbliższym czasie zmodernizowana, gdyż jest to droga o bardzo ważnym znaczeniu nie tylko lokalnym. Na koniec spotkania p. Tyszkiewicz podziękował za wspólnie spędzony czas, za konstruktywną dyskusję, stwierdził, że bardzo sobie ceni tego typu spotkania, gdyż to właśnie w czasie takich spotkań uzyskuje się szerszy ogląd spraw, które zupełnie inaczej wyglądają z perspektywy Sejmu.

Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!