e-Monki.pl    

Archiwalne artykuły o Mońkach:

katalog firm powiatu monieckiego

Palma bije, nie…


W Monieckim Ośrodku Kultury odbył się XVII Wojewódzki Przegląd Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych, w którym jak zwykle za dostarczone palmy, pisanki, pająki i wycinanki przyznawano nagrody.

Tegoroczna komisja w czteroosobowym składzie oceniła 323 zestawów prac wystawionych przez 527 autorów. Jury dziękuje zwłaszcza nauczycielom, opiekunom zespołów plastycznych za widoczny wkład pracy, pozwalający utrzymać tradycję zdobnictwa wielkanocnego, co podnosi poziom emocjonalnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.

Białe, jednokolorowe czy zdobione różnymi technikami jajko jest nieodłącznym atrybutem wielkanocnego świętowania. Jak co roku Pani Ewa Skowycz-Mucha pokazywała dzieciom i młodzieży w jaki sposób powstają pisanki, a młodzież "na żywo" demonstrowała jak się robi pająki.

Na wystawie poświęconej wielkanocnym rekwizytom nie mogło zabraknąć palm. Wszystkie palmy wykonywane są techniką charakterystyczną dla podlasia - na żywym podłożu np. na gałązce porzeczki lub wiśni i przyozdobionymi bibułkowymi kwiatami. Dwa zespoły Pogodna Jesień i Wrzosy ponownie przypomniały przybyłym jak przebiegało świętowanie wielkanocne. W ich wykonaniu usłyszeliśmy przyśpiewki i powiedzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!