Preloader Image
<<< wstecz

Mońki na Kongresie Bibliotek Publicznych


„Biblioteka - więcej niż myślisz" - pod takim hasłem, w dniach 13.10.2011 – 14.10.2011, odbył się w warszawskim Forcie Sanguszki II Kongres Bibliotek Publicznych (zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od trzech lat prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek). Uczestniczyło w nim ponad 500 osób, głównie bibliotekarzy z całego kraju. Kongres był spotkaniem interaktywnym, służącym wymianie doświadczeń. Odbyło się tam 40 warsztatów, spotkań i prezentacji w ramach 5 bloków tematycznych:
1. POKAŻ SIĘ! – blok poświęcony działalności promocyjnej bibliotek.
2. WŁĄCZ SIĘ! – o zastosowaniu nowoczesnych technologii w bibliotekach.
3. POCHWAL SIĘ! – przykłady dobrych praktyk wśród bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.
4. DOWIEDZ SIĘ! - tematy na życzenie, zaproponowane między innymi przez uczestników zeszłorocznego kongresu.
5. WSŁUCHAJ SIĘ! – prezentacje organizacji pozarządowych, współpracujących z bibliotekami oraz spotkania z ludźmi znanymi również z tego, że działają z pasją.

Uczennice ZSOiZ w Mońkach (Marcelina Dębkowska, Patrycja Gudel, Izabela Szarangowicz) i bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Mońkach (Katarzyna Grzegorczyk i Agnieszka Michaluk) - biorące udział w projekcie „Ślady przeszłości”, jako jedna z trzech wyróżnionych grup w kraju, zostały zaproszone do udziału w tym Kongresie. W związku z tym, że tematem monieckiego projektu było Święto Ziemniaka w Mońkach, jako gość specjalny na Kongres pojechał również Pan Włodzimierz Zmarzlik (pomysłodawca obchodów Święta Ziemniaka w Mońkach).

Zadaniem grupy było pokazanie i zareklamowanie w jak najciekawszy sposób naszego przedsięwzięcia, którego efektem były:
• Wystawa „Ziemniak na tronie – historia Święta Ziemniaka w Mońkach” – zorganizowana w Bibliotece Publicznej w Mońkach.
• Prezentacja multimedialna pod ww hasłem – obecnie dostępna w BP w Mońkach.
• Strona internetowa „Święto Ziemniaka” - http://www.ziemniak_monki.republika.pl/

Poza tym jednym z elementów naszego wystąpienia było zaprezentowanie w Warszawie namiastki Święta Ziemniaka w postaci konkurencji z nagrodami (konkurs obierania ziemniaków na czas, konkurs na najdłuższą obierkę oraz konkurs wiedzy o ziemniaku).

Katarzyna Grzegorczyk wzięła udział w warsztatach, na których podzieliła się swoim doświadczeniem zdobytym podczas realizacji projektu. Miłym gestem ze strony Centrum Edukacji Obywatelskiej było przygotowanie dla nas niespodzianki w postaci spaceru po warszawskiej Starówce i wizyty w planetarium w Centrum Kopernika w Warszawie.

Katarzyna Grzegorczyk
<<< wstecz