e-Monki.pl    

Archiwalne artykuły o Mońkach:

katalog firm powiatu monieckiego

Święto demokracji


Od godziny 7 do godziny 21 mieszkańcy Moniek i okolic wybierali swoich reprezentantów do parlamentu. Przedstawiamy wyniki Państwowej Komisji Wyborczej z naszego okręgu.

Nas oczywiście interesowały dwa okręgi wyborcze: do sejmu – okręg nr 24 i do senatu okręg nr 59. W gminie Mońki do urn mogło przystąpić 12665 mieszkańców, frekwencja wyborcza wyniosła zaledwie 38,14%. Nad przebiegiem wydania kart i samego głosowania, w niektórych lokalach czuwali „mężowie zaufania”.

W regionie niewiele, ale jednak – wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 34,8 procent głosów, co przekłada się 5-6 mandatów, PO zdobyło 31,6 procent i może liczyć na 4-5 mandaty. Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała z ogromną przewagą w okręgu wyborczym Chicago, gdzie zdobyła 9096 głosów - prawie sześć razy więcej niż PO. W okręgu Nowy Jork zdobyła 4227 głosów, pokonując tam PO, na którą głosowało 2455 wyborców.

Po raz pierwszy osoby niewidome i niedowidzące mogły w wyborach parlamentarnych głosować za pomocą nakładek w alfabecie Braille'a. Wszystkie karty do głosowania miały jeden ścięty róg, co miało to ułatwić osobom niepełnosprawnym odpowiednie umieszczenie nakładki na karcie do głosowania. Jak nas poinformowano z naszego okręgu nikt z tych osób nie zadeklarował chęci głosowania z użyciem takiej nakładki.

Po raz pierwszy w wyborach do Senatu wszystkie okręgi wyborcze są jednomandatowe, a to oznacza, że mandat otrzymała osoba, na którą oddano najwięcej głosów. Liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym zależy od liczby mieszkańców okręgu wyborczego. Minimalna liczba posłów wybieranych w okręgu wyborczym została określona w ustawie i wynosi 7 posłów.

Posłowie, którzy nie zostali wybrani na kolejną kadencję otrzymają odprawę około 30 tys. złotych. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora „Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń.”

Zamiast typowej odprawy posłowie mogą zdecydować się na odprawę emerytalną lub rentową. Przysługuje ona posłowi, który w trakcie sprawowania mandatu lub w ciągu dwunastu miesięcy po jego wygaśnięciu albo dwóch lat od zakończenia korzystania z urlopu bezpłatnego przechodzi na emeryturę albo rentę. W przypadku przejścia na emeryturę odprawa ma wysokość trzech uposażeń, a przy przejściu na rentę – jednego uposażenia.

Jak widać, nieważne który rodzaj odprawy poseł wybierze, państwo nie zostawi go samego. Powrót do rzeczywistości dla wielu może być szokiem. Dzięki świadczeniom będzie on łatwiejszy do przeżycia…


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!