e-Monki.pl    

Archiwalne artykuły o Mońkach:

katalog firm powiatu monieckiego

Interaktywne spotkanie z historią


27 września 2011 roku gościem Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach była Pani Barbara Pac – właścicielka wioski tematycznej „Pacowa Chata – Przysiółek Szlachecki” (http://www.pacowa-chata.pl), która przybyła do biblioteki w stroju szlachcianki by spotkać się z uczestnikami cyklicznych zajęć bibliotecznych pod nazwą „Przedszkolaki w bibliotece” oraz z ich rodzicami. Pani Pac przeprowadziła niekonwencjonalne, bardzo interesujące zajęcia nakierowane na zainteresowanie naszych najmłodszych czytelników oraz ich rodziców historią szlachty.

Swoimi opowieściami o codziennym życiu szlachty, barwnym strojem oraz demonstrowanymi przedmiotami codziennego użytku z przeszłości wzbudziła duże zaciekawienie zebranej publiczności. Czterolatki z fascynacją oglądały elementy ubioru szlachcianki, przymierzały jej czepek, prały na tarze, prasowały żelazkiem na węgiel, oddzielały fasolę od grochu. Wiele radości dostarczyła im wspólna zabawa pod nazwą „Damy i rycerze”.

Przed jej rozpoczęciem, z pomocą rodziców, dziewczynki wykonały z gazet wachlarze, zaś chłopcy przygotowali sobie rekwizyty w postaci papierowych szabelek. Następnie przy dźwiękach muzyki rozpoczął się wspólny taniec. W odpowiednim momencie damy wachlowały się wachlarzem, a rycerze wywijali szabelką. Na zakończenie spotkania Pani Basia wręczyła wszystkim dzieciom złote dukaty oraz gipsowe upominki i zaprosiła je do odwiedzenia wioski tematycznej Pacowa Chata.

Interaktywne spotkanie z historią, odznaczające się walorami prezentacyjnymi, było niezwykłą przygodą aktywizującą wyobraźnię dzieci, angażującą jednocześnie ich różne zmysły i dostarczającą im wiedzy w sposób obrazowy i przekonywujący. „Żywa lekcja historii" uatrakcyjniła i rozszerzyła edukacyjną ofertę biblioteczną skierowaną do najmłodszych czytelników oraz ich rodziców i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Barbara Kuprel


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2023 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć i filmów publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!