Preloader Image
<<< wstecz

Stanowisko ratunkowe 112


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach zakończyła realizację projektu „PL-LT 112. System zarządzania działaniami ratowniczymi i obsługi europejskiego numeru ratunkowego”.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to 4 560 296,07 Euro, dofinansowanie z Unii Europejskiej 3 876 251,65 Euro, wartość zadania w KP PSP Mońki 598 602,15 złotych.

Europejski Numer Alarmowy 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze 3 aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od „9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM.

W ramach projektu zakupiono profesjonalny serwer oraz stacje robocze (terminale komputerowe), zestawy komputerowe i sprzęt peryferyjny do Powiatowego Stanowiska Kierowania. Służą one do wspomagania dysponowania sił i środków do zdarzeń i monitorowania przebiegu akcji ratowniczych.

Obiekt strażnicy wyposażono w system wyświetlania alarmów DWA oraz monitoring. Pojazdy pożarnicze Komendy wyposażone zostały w system GPS, automapy i terminale statusów oparte na sieci GPRS.

Została rozbudowana i zmodernizowana sieć komputerowa komendy na bazie profesjonalnych urządzeń sieciowych. Sterowanie opisanymi urządzeniami i funkcjami odbywa się za pomocą zakupionych programów komputerowych – modułów systemu SWD-ST.

Zmodernizowane Stanowisko Kierowania pozytywnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu monieckiego, a także przyczyni się do utworzenia spójnego transgranicznego systemu ratowniczego.<<< wstecz