e-Monki.pl    
katalog firm powiatu monieckiego

Archiwalne artykuły o Mońkach:

Palma bije, nie…


W Monieckim Ośrodku Kultury odbył się XVI Wojewódzki Przegląd Zdobnictwa Obrzędowego Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych, w którym jak zwykle za dostarczone palmy, pisanki, pająki i wycinanki przyznawano nagrody.

Tegoroczna komisja w czteroosobowym składzie oceniła 330 zestawów prac wystawionych przez 620 uczestników. Białe, jednokolorowe czy zdobione różnymi technikami jajko jest nieodłącznym atrybutem wielkanocnego świętowania. Jako co roku Pani Ewa Skowycz-Mucha pokazywała dzieciom i młodzieży w jaki sposób powstają pisanki.

Na wystawie poświęconej wielkanocnym rekwizytom nie mogło zabraknąć palm. Wszystkie palmy wykonywane są techniką charakterystyczną dla podlasia - na żywym podłożu np. na gałązce porzeczki lub wiśni i przyozdobionymi bibułkowymi kwiatami. Dwa zespoły Pogodna Jesień i Wrzosy ponownie przypomniały przybyłym jak przebiegało świętowanie wielkanocne. W ich wykonaniu usłyszeliśmy przyśpiewki i powiedzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Zaczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień jest ostatnim przed Wielkanocą. Jego najważniejszą część stanowi Święte Triduum Paschalne - zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Okres ten od wieków jest dla wiernych czasem skupienia, modlitwy, postów, pokuty i nawrócenia oraz składania jałmużny na rzecz ubogich, a także odwiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów. Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli.

Obejrzyj więcej zdjęć


Fotograficzne relacje z największych monieckich imprez

Startuj z nami   |   Napisz do nas   |   Dodaj bezpłatne ogłoszenie   |   Bezpłatny katalog firm   |   Zareklamuj się u nas

logo
2003-2022 © Copyright by e-Monkipl
Wykorzystanie zdjęć publikowanych w portalu www.e-Monkipl wymaga zgody redakcji portalu!