Preloader Image
e-Monki
<<< wstecz

„Żyj z pasją”


25 stycznia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Żyj z pasją”, którego bohaterem był Robert Makuła z zamiłowania historyk i etnograf, zafascynowany historią Goniądza.

Spotkanie jak zawsze prowadziła Barbara Kuprel - Kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Mońkach. Robert Makuła urodził się w Wałczu. Dzieciństwo spędził w Lipsku. Po maturze wyjechał na południe Polski. Pracował jako akwizytor książek, pracownik budowlany, zaopatrzeniowiec w hurtowni, nawet jako barman w Zakopanem. W Krakowie zgłosił się na ochotnika do wojska, gdzie odbył dynamiczne szkolenie. W ciągu roku uzyskał tytuł skoczka spadochronowego, ukończył kursy: wspinaczki górskiej, płetwonurka, sapersko - minerski. Następnie uczestniczył w misji na Bałkanach. Jako członek szóstej zmiany znalazł się w Bośni na granicy Serbsko – Chorwackiej. Od dziesięciu lat mieszka w Goniądzu. Jest strażnikiem w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Jego przygoda z historią i etnografią rozpoczęła się kilka lat temu, gdy przeczytał książkę „Dzieje Goniądza”. Do chwili obecnej zgromadził bogata kolekcję „pamiątek przeszłości”. Zdjęcia niektórych z nich demonstrowała prezentacja multimedialna przygotowana przez Pana Roberta oraz Panią Agnieszkę Wędołowską. Wiele eksponatów można też było obejrzeć na wystawie towarzyszącej spotkaniu. Jak twierdzi Pan Robert: „Ich źródłem są ludzie mieszkający w Goniądzu oraz w jego okolicach. Robert Makuła ma nadzieję, że kiedyś jego zbiory trafią do izby pamięci w Goniądzu, jeśli zostanie ona utworzona.

Spotkania „Żyj z pasją”, adresowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, mają na celu zainteresowanie młodych ludzi ciekawymi, twórczymi, akceptowanymi społecznie formami spędzania wolnego czasu i wyrażania samego siebie oraz budzenie szacunku dla innych ludzi i ich osiągnięć.
<<< wstecz